Rossiya va Ukraina bir-birini hujumlarda aybladi
Yangi yil kuni Rossiya va Ukraina bir-birini tinch aholini nishonga olishda aybladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya nazorati ostidagi hududlarda dron zarbalari oqibatida mehmonxona va kafeda kamida 24 kishi halok bo‘lgan. Ukraina esa yetti viloyatdagi energiya infratuzilmasiga hujum qilinganini va bitta kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy yangi yil kechasida Ukrainaga 200 dan ortiq dron hujumi uyushtirilganini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, energiya va mudofaa inshootlari nishonga olingan.
Shuningdek, u AQSh bilan kelishilgan mudofaa jihozlarining o‘z vaqtida yetkazilishini kutayotganini aytdi. Rossiya tomonidan tayinlangan Xerson viloyati gubernatori Vladimir Saldo esa dron zarbalarini tinch aholini nishonga olish deb baholadi.
U ko‘plab odamlar halok bo‘lganini va 50 kishining jarohat olganini ma’lum qildi. Moskva esa bu hujumlarni Ukrainaning frontdagi muvaffaqiyatsizliklarini yashirishga urinish sifatida baholamoqda.
Ukraina tomoni esa Rossiya havo hujumlarida tinch aholi qurbon bo‘layotganini doimiy ravishda xabar qilmoqda. Xerson shahrida ham tinch aholiga zarar yetgani ta’kidlanmoqda.
Bu voqealar Amerika nazorati ostidagi tinchlik muzokaralari davomida sodir bo‘lib, ikki tomon o‘rtasidagi ziddiyatlarni yanada kuchaytirdi.

Россия и Украина обвинили друг друга в нападениях
В новогодний день Россия и Украина обвинили друг друга в целенаправленных атаках на мирное население. Об этом сообщает Zamin.uz.
В районах под контролем России в результате ударов дронов погибли не менее 24 человек в гостинице и кафе. Украина сообщила о нападениях на энергетическую инфраструктуру в семи областях и одном погибшем.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что в новогоднюю ночь по Украине было совершено более 200 атак дронов. По его словам, были поражены объекты энергетики и обороны.
Он также отметил, что ожидает своевременной поставки оборонного оборудования, согласованного с США. Назначенный Россией губернатор Херсонской области Владимир Сальдо охарактеризовал удары дронов как целенаправленное нападение на мирное население.
Он сообщил о многочисленных погибших и 50 раненых. Москва оценивает эти атаки как попытку Украины скрыть неудачи на фронте.
Украинская сторона постоянно сообщает о жертвах среди мирного населения в результате российских воздушных ударов. Также подчеркивается, что мирные жители пострадали в городе Херсон.
Эти события произошли во время мирных переговоров под контролем США, что еще больше обострило противоречия между сторонами.