Eron hukumati G‘arb davlatlari tomonidan qo‘yilgan moliyaviy cheklovlarni chetlab o‘tish maqsadida xorijiy mamlakatlarga harbiy texnika va qurol-yarog‘ni kriptovalyuta orqali sotishni taklif qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *The Financial Times* nashri xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Eronning ushbu taklifi ballistik raketalar, uchuvchisiz uchish apparatlari, harbiy kemalar kabi strategik ahamiyatga ega bo‘lgan qurol tizimlarini qamrab oladi.
Eron Mudofaa vazirligiga qarashli Mindex eksport operatsiyalari markazi kriptovalyuta orqali to‘lovlarni amalga oshirish, shuningdek, barter kelishuvlari yoki milliy valyuta — rialda hisob-kitob qilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga tayyor ekanini bildirgan. Nashrning ta’kidlashicha, ushbu tashabbus Eron tomonidan harbiy eksportda kriptovalyutani rasman qabul qilishga qaratilgan birinchi ochiq harakatlardan biri sifatida baholanmoqda.
Mindex o‘zini Eronning tashqi mudofaa savdosi uchun mas’ul tashkilot sifatida tanishtirib, hozirda 35 davlat bilan hamkorlik olib borayotganini ma’lum qilgan. Ularning mahsulot katalogida Emad ballistik raketalari, Shahed dronlari, «Shahed Soleymani» sinfidagi harbiy kemalar hamda qisqa masofali havo mudofaa tizimlari mavjud.

Иран предложил продавать оружие через криптовалюту
Правительство Ирана предлагает продавать военную технику и оружие иностранным странам через криптовалюту, чтобы обойти финансовые ограничения, наложенные западными государствами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание *The Financial Times*. По данным, предложение Ирана охватывает системы оружия стратегического значения, такие как баллистические ракеты, беспилотные летательные аппараты и военные корабли.
Центр экспортных операций Mindex, подчинённый Министерству обороны Ирана, заявил о готовности рассмотреть возможность проведения платежей через криптовалюту, а также бартерных соглашений или расчётов в национальной валюте — риале. По словам издания, эта инициатива рассматривается как одна из первых открытых попыток официального принятия криптовалюты Ираном в военном экспорте.
Mindex представил себя как организацию, ответственную за внешнюю оборонную торговлю Ирана, и сообщил, что в настоящее время сотрудничает с 35 странами. В их каталоге продукции представлены баллистические ракеты Emad, дроны Shahed, военные корабли класса «Shahed Soleymani» и системы ближней противовоздушной обороны.