Rossiya migratsiyani nazorat qilish uchun yangi tizim joriy etadi
Ushbu tizim xorijiy fuqarolarning mamlakat bo‘ylab harakatini kuzatib borishga mo‘ljallangan maxsus platforma ko‘rinishida ishlab chiqiladi. Rejaga ko‘ra, tizim 2027 yil 10 dekabrga qadar ishga tushirilishi kerak.
Bu haqda TASS agentligi Vazirlar Mahkamasidagi manbalarga asoslanib xabar berdi. Tizimni ishlab chiqish va uni amalga oshirish bo‘yicha mas’uliyat Ichki ishlar vazirligi, Federal xavfsizlik xizmati, Transport vazirligi hamda Raqamli rivojlanish vazirligi vakillaridan iborat idoralararo guruh zimmasiga yuklatilgan.
Ushbu jarayonda hududiy ma’muriyatlar bilan hamkorlik qilish rejalashtirilgan. Yangi mexanizm doirasida Ichki ishlar vazirligiga xalqaro aviakompaniyalarning chipta bron qilish bazalariga kirish huquqi beriladi.
Bu orqali ayrim shaxslarga mamlakatga kirish taqiqlanganligi avtomatik ravishda aniqlanadi va chegara punktlarida deportatsiya bilan bog‘liq holatlar kamaytirilishi kutilmoqda. Rejada yana bir muhim jihat – 2026 yil dekabriga qadar xorijiy fuqarolarni biometrik identifikatsiya qilish tizimini yaratish belgilangan.
Ushbu choralar migratsiya jarayonlarini real vaqt rejimida kuzatish imkonini beradigan yagona raqamli tizimni shakllantirishga qaratilgan. Shunday qilib, Rossiya yaqin ikki yil ichida xorijiy mehnat resurslari va sayyohlarni to‘liq hisobga olish uchun texnik tayyorgarlikni yakunlashni mo‘ljallamoqda.
Qayd etish joizki, Rossiyada xorijiy fuqarolarni tizimli hisobga olishga oid dastlabki davlat urinishlari XVII asrda boshlangan. O‘sha davrda “Posolskiy prikaz” qoshida Moskva saroyiga xizmatga yoki savdo uchun kelgan chet elliklarning alohida ro‘yxatlari yuritilgan.

Россия вводит новую систему контроля миграции
Правительство России утвердило план внедрения новой цифровой системы для усиления контроля миграционных процессов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная система будет разработана в виде специальной платформы, предназначенной для отслеживания передвижения иностранных граждан по стране. Согласно плану, система должна быть запущена до 10 декабря 2027 года.
Об этом сообщает агентство ТАСС со ссылкой на источники в Правительстве. Ответственность за разработку и внедрение системы возложена на межведомственную группу, состоящую из представителей Министерства внутренних дел, Федеральной службы безопасности, Министерства транспорта и Министерства цифрового развития.
В этом процессе планируется сотрудничество с региональными администрациями. В рамках нового механизма Министерству внутренних дел будет предоставлен доступ к базам бронирования билетов международных авиакомпаний.
Это позволит автоматически выявлять лиц, которым запрещён въезд в страну, и ожидается снижение случаев депортации на пограничных пунктах. Ещё одним важным аспектом плана является создание системы биометрической идентификации иностранных граждан к декабрю 2026 года.
Эти меры направлены на формирование единой цифровой системы, позволяющей отслеживать миграционные процессы в режиме реального времени. Таким образом, Россия планирует завершить техническую подготовку для полного учёта иностранных трудовых ресурсов и туристов в ближайшие два года.
Стоит отметить, что первые государственные попытки системного учёта иностранных граждан в России начались в XVII веке. В то время при «Посольском приказе» в Московском дворце велись отдельные списки иностранцев, прибывших на службу или для торговли.