2025 yil Saudiya Arabistonida o‘lim jazosi ijrosi bo‘yicha tarixiy rekord qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda yil davomida 356 nafar mahkumga nisbatan qatl jazosi amalga oshirilgan. Bu haqda Daily Mail nashri xabar berdi.
Mazkur ko‘rsatkich bir yil ichida qatl etilganlar soni bo‘yicha yangi eng yuqori daraja sifatida qayd etilgan. Mutaxassislarning fikricha, o‘lim jazolari sonining keskin oshishi mamlakatda narkotik moddalar bilan bog‘liq jinoyatlarga qarshi kurash siyosatining kuchayishi bilan bog‘liq.
Ma’lumotlarga ko‘ra, qatl etilganlarning 243 nafari aynan narkotik jinoyatlari sababli jazolangan. 2024 yil bilan solishtirilganda, o‘sha yili 338 nafar mahkum qatl etilgan edi.
Bu esa 2025 yilda qatl jazolari soni yana oshganini ko‘rsatadi. Inson huquqlari tashkilotlari bu holatdan chuqur xavotir bildirmoqda.
Ularning ta’kidlashicha, o‘lim jazosi amaliyoti xalqaro miqyosda keng muhokamalarni keltirib chiqarmoqda va inson huquqlari masalasida jiddiy e’tirozlarga sabab bo‘lmoqda.

Количество казней в Саудовской Аравии достигло рекордного уровня
В 2025 году в Саудовской Аравии был установлен исторический рекорд по исполнению смертных приговоров. Об этом сообщает Zamin.uz.
В стране за год было приведено в исполнение 356 смертных приговоров. Об этом сообщает издание Daily Mail.
Этот показатель за год стал новым рекордом по количеству казнённых. По мнению экспертов, резкий рост числа смертных казней связан с ужесточением политики борьбы с преступлениями, связанными с наркотиками.
По данным, 243 из казнённых были осуждены именно за наркотические преступления. В сравнении с 2024 годом, тогда было казнено 338 заключённых.
Это свидетельствует о дальнейшем увеличении числа смертных казней в 2025 году. Правозащитные организации выражают глубокую обеспокоенность данной ситуацией.
По их мнению, практика применения смертной казни вызывает широкие международные дискуссии и серьёзные возражения по вопросам прав человека.