Eron namoyishlarida yetti kishi halok bo‘ldi
Eron bo‘ylab davom etayotgan norozilik namoyishlari chog‘ida yetti kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular orasida huquq-tartibot xodimlari va namoyish ishtirokchilari bor. Bu haqda xalqaro axborot agentliklari xabar bermoqda.
Namoyishlar 28-dekabr kuni Tehron shahrining asosiy bozor hududida boshlangan. Ushbu hodisaga valyuta kursining keskin pasayishi va narxlarning tezkor oshishi sabab bo‘lgan.
Do‘kon egalari va talabalar iqtisodiy holatdan norozi bo‘lib, ko‘chalarga chiqqan. Reuters agentligining hisob-kitoblariga ko‘ra, 2025-yil davomida Eron milliy valyutasi — riali dollarga nisbatan deyarli ikki barobar qadrsizlangan.
Dekabr oyida mamlakatda inflyatsiya darajasi 42,5 foizga yetgani kuzatilgan. Keyinroq Eronning boshqa hududlarida ham norozilik aksiyalari o‘tkazilgan.
Eng keskin to‘qnashuvlar Azna shahrida sodir bo‘lgani aytilmoqda. Rasmiylar norozilik ishtirokchilari bilan muloqot o‘tkazishga tayyor ekanliklarini bildirgan.
Ammo huquq-tartibot idoralari bu namoyishlarni chetdan uyushtirilgan fitna sifatida talqin qilgan. IRNA axborot agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatdagi faollar valyuta kursini barqarorlashtirish va pul-kredit siyosatini muvofiqlashtirish zarurligini ta’kidlamoqda.

В Иране на демонстрациях погибло семь человек
Во время продолжающихся по всей Ирану протестных акций погибло семь человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Среди них есть сотрудники правоохранительных органов и участники демонстраций. Об этом сообщают международные информационные агентства.
Протесты начались 28 декабря в основном торговом районе Тегерана. Причиной этого события стало резкое падение курса валюты и стремительный рост цен.
Владельцы магазинов и студенты, недовольные экономическим положением, вышли на улицы. По подсчетам агентства Reuters, в течение 2025 года национальная валюта Ирана — риал — обесценилась почти вдвое по отношению к доллару.
В декабре уровень инфляции в стране достиг 42,5 процента. Позже протестные акции прошли и в других регионах Ирана.
Сообщается, что самые острые столкновения произошли в городе Азна. Официальные лица заявили о готовности к диалогу с участниками протестов.
Однако правоохранительные органы расценивают эти демонстрации как организованную извне провокацию. По данным информационного агентства IRNA, активисты страны подчеркивают необходимость стабилизации валютного курса и координации денежно-кредитной политики.