Mahalliy manbalarga ko‘ra, namoyishlar davomida bir necha kishi halok bo‘lgan, o‘nlab odamlar jarohatlangan. Bu voqealar so‘nggi uch yilda kuzatilgan eng yirik namoyishlardan biri sifatida qayd etilmoqda.
G‘arbiy Luriston viloyatida namoyishchilar politsiya binosiga hujum qilib, bir nechta xizmat mashinasini yoqib yuborishgan. Lordegan va boshqa shaharlarda ham xavfsizlik kuchlari bilan to‘qnashuvlar yuz bergan.
Ayrim joylarda namoyishchilar o‘qqa tutilgani va bir necha kishi hibsga olingani haqida xabarlar tarqalgan. Namoyishlarning sababi sifatida milliy valyutaning qadrsizlanishi va narxlarning keskin oshishi ko‘rsatilmoqda.
Talabalar, savdogarlar va oddiy fuqarolar bozorlarda faoliyatni to‘xtatib, hukumatning iqtisodiy siyosatiga qarshi norozilik bildirgan. Bu jarayon tez orada mamlakatning boshqa hududlariga ham tarqalgan.
Hukumat vaziyatni nazoratga olish uchun xavfsizlik choralarini kuchaytirganini ma’lum qildi. Shuningdek, rasmiylar savdogarlar va kasaba uyushmalari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazishni rejalashtirayotganini bildirgan.

Экономические трудности вызвали рост протестных акций
Из-за экономических трудностей в различных регионах страны усилились протестные акции. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных источников, во время протестов несколько человек погибли, десятки получили ранения. Эти события считаются одними из крупнейших протестов за последние три года.
В западной провинции Лурестан протестующие напали на здание полиции и подожгли несколько служебных автомобилей. В Лордегане и других городах также произошли столкновения с силами безопасности.
Поступают сообщения о том, что в некоторых местах протестующих открывали огонь, а несколько человек были задержаны. В качестве причин протестов указываются обесценивание национальной валюты и резкий рост цен.
Студенты, торговцы и простые граждане прекратили деятельность на рынках, выразив недовольство экономической политикой правительства. Этот процесс вскоре распространился и на другие регионы страны.
Правительство сообщило о усилении мер безопасности для контроля ситуации. Также официальные лица заявили о планах проведения встреч с представителями торговцев и профсоюзов.