Tabiiy resurslarga tayanadigan davlatlar ro‘yxati e’lon qilindi
Neft, gaz, ko‘mir va boshqa turdagi foydali qazilmalar ko‘plab mamlakatlar uchun asosiy daromad manbai bo‘lib qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ammo bunday iqtisodiyotlar jahon bozoridagi xomashyo narxlarining o‘zgarishiga juda sezgir bo‘ladi. Bu holat davlat byudjeti tushumlari, ish o‘rinlari va valyuta kirimlari ko‘p jihatdan ushbu omillarga bog‘liq ekanini anglatadi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, tabiiy resurslarga eng ko‘p tayanadigan davlat sifatida Liviya qayd etiladi. Bu mamlakatda yalpi ichki mahsulotning 61 foizi aynan resurslar hisobidan shakllanadi.
Shuningdek, Iroq, Kongo Demokratik Respublikasi va Kongo kabi davlatlarda ham YAIMning 33 foizdan ortig‘i tabiiy resurslar ulushiga to‘g‘ri keladi. Tabiiy resurslarning katta qismi Yaqin Sharq va Afrika mintaqalarida joylashgan.
Neft va gaz zaxiralari bilan mashhur bo‘lgan davlatlar qatoriga Eron, Angola, Ummon, Qatar va Saudiya Arabistoni kiradi. Shuningdek, Zambiya, Mongoliya, Ekvatorial Gvineya va Chad kabi mamlakatlar ham foydali qazilmalar zaxirasi hamda neft eksporti bilan ajralib turadi.
Taqqoslash uchun, O‘zbekiston iqtisodiyotida eng katta ulush xizmatlar sohasiga to‘g‘ri keladi. Savdo, transport, aloqa, turizm va boshqa yo‘nalishlar mamlakat YAIMining taxminan 45–50 foizini tashkil etadi.

Список стран, зависящих от природных ресурсов, опубликован
Нефть, газ, уголь и другие полезные ископаемые остаются основным источником дохода для многих стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако такие экономики очень чувствительны к изменениям цен на сырье на мировом рынке. Это означает, что доходы государственного бюджета, рабочие места и валютные поступления во многом зависят от этих факторов.
Согласно последним данным, Ливия признана страной, наиболее зависящей от природных ресурсов. В этой стране 61 процент валового внутреннего продукта формируется именно за счет ресурсов.
Также в таких странах, как Ирак, Демократическая Республика Конго и Конго, более 33 процентов ВВП приходится на долю природных ресурсов. Большая часть природных ресурсов сосредоточена в регионах Ближнего Востока и Африки.
К странам, известным запасами нефти и газа, относятся Иран, Ангола, Оман, Катар и Саудовская Аравия. Кроме того, такие страны, как Замбия, Монголия, Экваториальная Гвинея и Чад, выделяются запасами полезных ископаемых и экспортом нефти.
Для сравнения, в экономике Узбекистана наибольшая доля приходится на сферу услуг. Торговля, транспорт, связь, туризм и другие направления составляют примерно 45–50 процентов ВВП страны.