2026 yil 1 yanvardan boshlab Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida (MDH) raislik Tojikistondan Turkmanistonga o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda yil davomida Turkmaniston poytaxti Ashxobod MDH doirasidagi faoliyatni muvofiqlashtirib, ishtirokchi davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilaydi. Bu haqda ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda.
Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhamedov raislik davrida MDH salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarish, ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va yangi sur’at berish niyatini bildirgan edi. 2026 yilda Turkmaniston siyosiy muloqotni rivojlantirish, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, gumanitar aloqalarni mustahkamlash hamda mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashga alohida e’tibor qaratadi.
MDH doirasida kelishilgan tashabbuslarni amalga oshirish, jumladan, terrorizmga qarshi kurash dasturlari, chegara xavfsizligini mustahkamlash va energiya ta’minotini barqaror qilish bo‘yicha hamkorlik ustuvor yo‘nalishlardan biri bo‘ladi. Yil davomida MDH davlat rahbarlari sammiti o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu tadbir Milliy turizm zonasi Avazoda tashkil etilishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, Turkmaniston “MDH Plyus” platformasi doirasida hamdo‘stlikdan tashqaridagi davlatlar bilan hamkorlikni kengaytirishni davom ettiradi. Ushbu raislik Ashxobodga mintaqaviy maydondagi diplomatik mavqeini mustahkamlashda yangi imkoniyatlar yaratadi.
Neytral davlat sifatida Turkmaniston postsovet hududida vositachi va barqarorlikni ta’minlovchi omil sifatida o‘z rolini yanada mustahkamlashi mumkin. Umuman olganda, Turkmanistonning MDHga raisligi hamdo‘stlikni rivojlantirish mas’uliyatini oshirish bilan birga, mintaqaviy kun tartibini shakllantirishda ham muhim ahamiyat kasb etmoqda.

Туркменистан принял председательство в СНГ
С 1 января 2026 года председательство в Содружестве Независимых Государств (СНГ) перешло от Таджикистана к Туркменистану. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь в течение года столицей СНГ будет Ашхабад, который будет координировать деятельность в рамках СНГ и определять основные направления сотрудничества между государствами-участниками. Об этом сообщают средства массовой информации.
Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов заявил о намерении в период председательства полностью раскрыть потенциал СНГ, развивать многостороннее сотрудничество и придать ему новый импульс. В 2026 году Туркменистан уделит особое внимание развитию политического диалога, расширению экономического сотрудничества, укреплению гуманитарных связей, а также обеспечению региональной безопасности и стабильности.
В рамках СНГ приоритетным направлением станет реализация согласованных инициатив, включая программы борьбы с терроризмом, укрепление пограничной безопасности и обеспечение устойчивого энергоснабжения. В течение года планируется проведение саммита глав государств СНГ, который ожидается в Национальной туристической зоне "Аваза".
Кроме того, Туркменистан продолжит расширять сотрудничество с государствами вне СНГ в рамках платформы "СНГ Плюс". Это председательство создаст новые возможности для укрепления дипломатического статуса Ашхабада в региональном пространстве.
Как нейтральное государство, Туркменистан может еще более укрепить свою роль посредника и фактора стабильности в постсоветском пространстве. В целом, председательство Туркменистана в СНГ не только увеличивает ответственность за развитие содружества, но и имеет важное значение в формировании региональной повестки дня.