Xitoyda 2000 yillik dasturlanadigan stanok topildi
Xitoylik olimlar tomonidan 2000 yil avval yaratilgan dasturlanadigan to‘qish stanogi topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 3dnews.ru xabar berdi. Ushbu topilma ilgari eng qadimiy hisoblangan Antikiter mexanizmidan ham qadimiyroq bo‘lishi mumkin.
Mazkur mexanizm 2012 yilda Chengdu shahrida metropoliten qurilishi davomida aniqlangan. To‘qish stanogi dasturlanadigan mexanizm sifatida ilmiy jihatdan katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Mexanizmda perforatsiyalangan kartalar tuzilishi va ularning algoritmik mantiqqa o‘xshashligi aniqlangan. Bu esa dasturlashning asosiy tamoyillari Yevropadan ancha oldin Xitoyda qo‘llanilgan bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Ushbu topilma Sharq va G‘arb o‘rtasidagi madaniy va texnologik raqobatni kuchaytirgan. Natijada, to‘qish stanogi 2000 yillik eng qadimiy dasturlanadigan mexanizm sifatida tan olindi.

В Китае найден программируемый станок возрастом 2000 лет
Китайские ученые обнаружили программируемый ткацкий станок, созданный 2000 лет назад. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает 3dnews.ru. Эта находка может быть даже древнее, чем ранее считавшийся самым древним механизмом — механизм Антикитеры.
Данный механизм был обнаружен в 2012 году во время строительства метро в городе Чэнду. Ткацкий станок вызывает большой научный интерес как программируемый механизм.
В механизме обнаружена структура перфорированных карт и их сходство с алгоритмической логикой. Это указывает на то, что основные принципы программирования могли применяться в Китае задолго до Европы.
Эта находка усилила культурное и технологическое соперничество между Востоком и Западом. В результате ткацкий станок признан самым древним программируемым механизмом возрастом 2000 лет.