Tramp Eronni namoyishchilarni o‘qqa tutmaslikka ogohlantirdi
AQSh Prezidenti Donald Tramp juma kuni Eron xavfsizlik kuchlari namoyishchilarga nisbatan o‘q otadigan bo‘lsa, AQSh ularni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda Eronning g‘arbiy hududlarida norozilik namoyishlari davom etmoqda, natijada bir necha kishi halok bo‘lgan. Eron rasmiylari esa Trampning bayonotini keskin rad etib, AQShning bunday aralashuvi Yaqin Sharq mintaqasida beqarorlikni kuchaytirishi mumkinligini ta’kidladi.
Eronning BMTdagi vakili Xavfsizlik Kengashini Trampning bayonotlarini qoralashga chaqirdi. Namoyishlar asosan yuqori inflyatsiya va iqtisodiy muammolar tufayli boshlangan.
G‘arbiy provinsiyalarda namoyishchilar politsiya va davlat binolariga qarshi chiqishgan, ba’zi joylarda avtomobillar va mototsikllar yoqilgan. Hozirga qadar kamida 10 kishi halok bo‘lgan, yuzlab odamlar jarohat olgani haqida xabar berilgan.
Trampning mazkur tahdidi Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyahu bilan uchrashuvdan so‘ng e’lon qilingan. Shu bilan birga, Eron hukumati noroziliklarni bostirish choralarini ko‘rmoqda.

Трамп предупредил Иран не стрелять по демонстрантам
Президент США Дональд Трамп в пятницу заявил, что если силы безопасности Ирана откроют огонь по демонстрантам, США готовы их поддержать. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время в западных регионах Ирана продолжаются протесты, в результате которых несколько человек погибли. Официальные лица Ирана резко отвергли заявление Трампа, подчеркнув, что такое вмешательство США может усилить нестабильность в регионе Ближнего Востока.
Представитель Ирана в ООН призвал Совет Безопасности осудить заявления Трампа. Протесты в основном начались из-за высокой инфляции и экономических проблем.
В западных провинциях протестующие выступали против полиции и государственных зданий, в некоторых местах поджигали автомобили и мотоциклы. По сообщениям, по меньшей мере 10 человек погибли, сотни получили ранения.
Это предупреждение Трампа было сделано после встречи с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. В то же время иранское правительство принимает меры по подавлению протестов.