Bugun tongda Venesuela poytaxti Karakas shahrida va boshqa hududlarda bir nechta portlashlar sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat hukumati bu voqealarni AQSh tomonidan amalga oshirilgan "harbiy agressiya" deb baholadi. Venesuela Prezidenti Nikolas Maduro milliy favqulodda holat e’lon qilib, mudofaa kuchlarini safarbar etishga chaqirdi.
Portlashlar Miranada, Aragua va La Guira shtatlarida ham qayd etilgan. Guvohlar va ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videotasvirlarda portlashlar natijasida yuzaga kelgan qora tutun va samolyotlar ko‘rinishi haqida ma’lumot berilgan.
Poytaxtning janubiy qismida joylashgan yirik harbiy baza yaqinida elektr energiyasining uzilishi kuzatilgan. Venesuela hukumati bergan bayonotga ko‘ra, AQSh ushbu hujumlar orqali mamlakatning neft va boshqa tabiiy resurslarini egallashni rejalashtirgan.
Biroq, hukumat bunday urinishlar muvaffaqiyatsiz bo‘lishini ta’kidladi. Shu bilan birga, AQSh Prezidenti Donald Tramp avvalroq Venesuelada harbiy harakatlar ehtimoli haqida bayonot bergan edi.
Pentagon mazkur masala bo‘yicha izoh berishdan bosh tortib, savollarni Oq uyga yo‘naltirgan. Hozircha Oq uy bu borada rasmiy izoh bermagan.

Взрывы в Венесуэле: Мадуро объявил чрезвычайное положение
Сегодня утром в столице Венесуэлы Каракасе и других регионах произошло несколько взрывов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Правительство страны оценило эти события как "военную агрессию", осуществленную США. Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил национальное чрезвычайное положение и призвал мобилизовать силы обороны.
Взрывы также зафиксированы в штатах Миранда, Арагуа и Ла Гуайра. Свидетели и видеозаписи, распространённые в социальных сетях, сообщают о появлении чёрного дыма и самолётов в результате взрывов.
В южной части столицы, рядом с крупной военной базой, наблюдалось отключение электроэнергии. По заявлению правительства Венесуэлы, США планировали захватить нефтяные и другие природные ресурсы страны посредством этих атак.
Однако правительство подчеркнуло, что такие попытки окажутся безуспешными. При этом президент США Дональд Трамп ранее делал заявления о возможности военных действий в Венесуэле.
Пентагон отказался комментировать этот вопрос, направив вопросы в Белый дом. Пока Белый дом не давал официальных комментариев по этому поводу.