Isroil 2025 yil davomida bir nechta davlatlarga harbiy hujumlar amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu harakatlarning asosiy sabablari turli siyosiy va harbiy nizolar bilan bog‘liq bo‘lib, ularga Falastin, Eron, Livan, Qatar, Suriya hamda Yaman kiradi. Isroilning harbiy operatsiyalari 2023 yilning oktyabr oyidan boshlab mintaqada jiddiy inqiroz keltirib chiqardi.
Mustaqil mojarolarni monitoring qilish tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning 1 yanvaridan 5 dekabrigacha Isroil tomonidan jami 10,631 ta hujum amalga oshirilgan. Bu yil davomida kuzatilgan eng yirik harbiy operatsiyalar sirasiga kiradi.
Isroilning hujumlari statistikasi quyidagicha: Falastinga 8,332 marta, Livanga 1,653 marta, Eronga 379 marta, Suriyaga 207 marta, Yamanga 48 marta, Qatarga esa atigi 1 marta hujum qilingan. Bundan tashqari, Tunisning hududiy suvlari ikki marta va Maltaning hududiy suvlari bir marta nishonga olingan.
Isroilning ushbu harbiy harakatlari nafaqat mintaqaviy, balki global xavfsizlikka ham tahdid solmoqda. Bu vaziyat mintaqada mavjud muammolarni yanada chuqurlashtirishi va xalqaro siyosiy munosabatlarda jiddiy o‘zgarishlarga olib kelishi mumkin.

Израиль в 2025 году совершил более 10 тысяч атак
Израиль в течение 2025 года осуществил военные нападения на несколько государств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основными причинами этих действий являются различные политические и военные конфликты, в которые вовлечены Палестина, Иран, Ливан, Катар, Сирия и Йемен. Военные операции Израиля с октября 2023 года вызвали серьёзный кризис в регионе.
По данным независимой организации по мониторингу конфликтов, с 1 января по 5 декабря 2025 года Израиль совершил в общей сложности 10 631 нападение. Это одни из крупнейших военных операций, зафиксированных в этом году.
Статистика нападений Израиля следующая: на Палестину — 8 332 раза, на Ливан — 1 653 раза, на Иран — 379 раз, на Сирию — 207 раз, на Йемен — 48 раз, на Катар — всего 1 раз. Кроме того, территориальные воды Туниса были атакованы дважды, а территориальные воды Мальты — один раз.
Военные действия Израиля представляют угрозу не только региональной, но и глобальной безопасности. Эта ситуация может усугубить существующие проблемы в регионе и привести к серьёзным изменениям в международных политических отношениях.