AQSh Venesuela prezidentini qo‘lga oldi va aybladi
AQSh bosh prokurori Pamela Bondi Venesuela prezidenti Nikolas Maduroga nisbatan bir qator og‘ir ayblovlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Maduro narkoterrorizm, kokain savdosi, noqonuniy qurol-yarog‘ saqlash va Qo‘shma Shtatlarga qarshi qurollar, portlovchi moslamalar saqlashda ayblanmoqda. Ushbu ma’lumotni Pamela Bondi Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida e’lon qilgan.
3-yanvar kuni ommaviy axborot vositalari Venesuela hududida AQSh harbiy kuchlari tomonidan zarbalar berilgani haqida xabar tarqatdi. Karakas shahrida portlashlar, yerga yaqin uchayotgan harbiy samolyotlar ovozi, qora tutun va ayrim hududlarda elektr ta’minotining uzilishi qayd etilgan.
Ushbu voqealar xalqaro hamjamiyatda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Keyinchalik AQSh prezidenti Donald Tramp Truth Social tarmog‘ida Nikolas Maduro va uning rafiqasi qo‘lga olinib, mamlakatdan olib chiqilgani haqida ma’lumot berdi.
Bu holat xalqaro siyosiy mojarolarning yangi bosqichini boshlab berishi mumkinligini ko‘rsatmoqda. Bunga javoban, Venesuela hukumati ushbu ayblovlarni rad etib, o‘z pozitsiyasini himoya qilishga kirishdi.

США арестовали и обвинили президента Венесуэлы
Генеральный прокурор США Памела Бонди объявила ряд серьезных обвинений в отношении президента Венесуэлы Николаса Мадуро. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, Мадуро обвиняется в наркоторроризме, торговле кокаином, незаконном хранении оружия и вооружений, а также в хранении оружия и взрывных устройств, направленных против Соединённых Штатов. Данную информацию Памела Бонди опубликовала в социальной сети Truth Social.
3 января СМИ сообщили о нанесении ударов американскими военными силами на территории Венесуэлы. В Каракасе были зафиксированы взрывы, звуки низко летящих военных самолётов, чёрный дым и отключения электроэнергии в некоторых районах.
Эти события вызвали широкие обсуждения в международном сообществе. Позже президент США Дональд Трамп сообщил в сети Truth Social о задержании Николаса Мадуро и его супруги и их вывозе из страны.
Данная ситуация может означать начало нового этапа международных политических конфликтов. В ответ правительство Венесуэлы отвергло эти обвинения и приступило к защите своей позиции.