Denis Kapustin o‘limi sahnalashtirildi, hayoti saqlandi
Ukraina Mudofaa vazirligi Bosh razvedka boshqarmasi (GUR) 2-yanvar kuni Denis Kapustinning o‘limi sahnalashtirilgani haqida videoyozuvni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Denis Kapustin Rossiyadagi "Rus ko‘ngillilar korpusi" (RKK) rahbarlaridan biri sifatida tanilgan. GURning ma’lum qilishicha, ushbu operatsiya Kapustinning hayotini saqlab qolish va Rossiya maxsus xizmatlari agentlarini aniqlash maqsadida amalga oshirilgan.
Operatsiya davomida dronlardan foydalangan holda maxsus videoyozuvlar tayyorlangan. Birinchi dron Kapustin bo‘lgan mikroavtobusga zarba bergan, ikkinchisi esa yong‘in oqibatlarini tasvirga olgan.
Mazkur videolar Rossiya maxsus xizmatlari buyurtmachilariga yuborilgan. GUR ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya tomon Kapustinni yo‘q qilish uchun yarim million dollar mukofot taklif qilgan.
Avvalroq, 27-dekabr kuni RKK Telegram-kanalida Kapustin Ukrainada, Zaporijjya viloyatida dron hujumi oqibatida halok bo‘lgani haqida xabar tarqalgan edi. Biroq, 1-yanvar kuni GUR uning o‘limi sahnalashtirilganini va maxsus operatsiya natijasida Kapustinning hayoti saqlab qolinganini ma’lum qildi.
Rossiya Ichki ishlar vazirligi GURning ushbu bayonotidan so‘ng Kapustinga yana qidiruv e’lon qilgan. RKK Telegram-kanali xabariga ko‘ra, bu haqda Rossiya Ichki ishlar vazirligi saytida ma’lumotlar paydo bo‘lgan.
Denis Kapustin Moskvada tug‘ilgan, keyinchalik ota-onasi bilan Germaniyaga ko‘chib ketgan. U Kyolnda yashagan va futbol ishqibozlari orasida tanilgan.
Shuningdek, "White Rex" sport kiyimlari brendini yaratgan, bu brendda natsistik ramzlarga ishora qiluvchi belgilar mavjud bo‘lgan. Germaniya hukumati 2019-yilda uning mamlakatdagi yashash huquqini bekor qilgan va Shengen hududiga kirishini taqiqlagan.
Rossiyaning Ukrainaga keng ko‘lamli hujumi boshlanganidan keyin Kapustin Ukrainaga ko‘chgan va 2022-yilda "Rus ko‘ngillilar korpusi"ni tashkil qilgan. Uning ta’kidlashicha, korpus tarkibida etnik ruslar bor bo‘lib, ular Ukrainadagi hududiy yaxlitlikni tiklash va Rossiya rejimiga qarshi kurashni maqsad qilgan.

Denis Kapustin инсценированная смерть, жизнь сохранена
Главное управление разведки Министерства обороны Украины (ГУР) 2 января опубликовало видеозапись, подтверждающую инсценировку смерти Дениса Капустина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Денис Капустин известен как один из руководителей «Русского корпуса добровольцев» (РКК) в России. По данным ГУР, эта операция была проведена с целью сохранить жизнь Капустина и выявить агентов российских спецслужб.
В ходе операции были подготовлены специальные видеозаписи с использованием дронов. Первый дрон нанес удар по микроавтобусу, в котором находился Капустин, второй — зафиксировал последствия пожара.
Эти видео были отправлены заказчикам из российских спецслужб. По информации ГУР, российская сторона предложила полмиллиона долларов за ликвидацию Капустина.
Ранее, 27 декабря, в Telegram-канале РКК распространилась информация о гибели Капустина в результате удара дрона в Запорожской области Украины. Однако 1 января ГУР сообщил, что его смерть была инсценирована, и в результате спецоперации жизнь Капустина была сохранена.
После заявления ГУР Министерство внутренних дел России вновь объявило Капустина в розыск. По информации Telegram-канала РКК, данные об этом появились на сайте МВД России.
Денис Капустин родился в Москве, позже переехал с родителями в Германию. Он жил в Кёльне и был известен среди футбольных болельщиков.
Также он создал бренд спортивной одежды «White Rex», в котором использовались символы, указывающие на нацистскую символику. В 2019 году правительство Германии аннулировало его право на проживание в стране и запретило въезд в Шенгенскую зону.
После начала широкомасштабного вторжения России в Украину Капустин переехал в Украину и в 2022 году основал «Русский корпус добровольцев». По его словам, в корпусе состоят этнические русские, которые ставят целью восстановление территориальной целостности на Украине и борьбу с российским режимом.