Yaponiyaning tog‘li hududlarida kuchli qor yog‘ishi sababli 100 dan ortiq odam vaqtincha ibodatxonada tunashga majbur bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Saitama prefekturasidagi Mitsumine ibodatxonasi atrofidagi yo‘llar qor tufayli yopilgach, taxminan 130 kishi ibodatxonaning zalida boshpana topdi. Mahalliy hokimiyat vakillarining ma’lum qilishicha, ibodatxonada qolganlar orasida 50 dan ortiq avtomobil egasi ham bor.
Hodisa chog‘ida hech kim jarohatlanmagan yoki kasallanmagan. Ayrim hududlarda qor qalinligi 40 santimetrga yetishi kutilmoqda.
So‘nggi uch kun ichida ba’zi joylarda qor qalinligi 80 santimetrga yetgani qayd etildi. Sovuq havo davom etayotgani sababli qo‘shimcha qor yog‘ishi ehtimoli bor.
Mitsumine ibodatxonasi dengiz sathidan 1110 metr balandlikda joylashgan bo‘lib, bu hudud qishda sovuq va qalin qor yog‘ishi bilan mashhur. Yo‘llardagi muzlash va avtomobillarning sirpanishi sababli transport harakati to‘xtatilgan.

В Японии из-за снега 130 человек остались в храме
В горных районах Японии из-за сильного снегопада более 100 человек были вынуждены временно переночевать в храме. Об этом сообщает Zamin.uz.
После того как дороги вокруг храма Мицумине в префектуре Сайтама были закрыты из-за снега, около 130 человек нашли убежище в зале храма. По словам представителей местных властей, среди оставшихся в храме более 50 владельцев автомобилей.
Во время происшествия никто не пострадал и не заболел. В некоторых районах ожидается, что толщина снега достигнет 40 сантиметров.
За последние три дня в некоторых местах толщина снега достигала 80 сантиметров. Из-за продолжающихся холодных погодных условий возможен дополнительный снегопад.
Храм Мицумине расположен на высоте 1110 метров над уровнем моря, этот район известен зимой холодом и обильным снегопадом. Из-за обледенения дорог и заносов автомобилей движение транспорта было приостановлено.