Maduro va rafiqasiga AQShda rasmiy ayblov qo‘yildi
AQSh Bosh prokurori Pamela Bondi Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Floresga nisbatan rasmiy ayblovlar e’lon qilinganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda kursiv.uz xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Venesuela prezidenti Nikolas Maduro “narkoterrorizm maqsadidagi fitna”da ishtirok etish, kokainni AQSh hududiga olib kirishni uyushtirish, shuningdek, AQShga qarshi qo‘llanishi mumkin bo‘lgan qurollar va portlovchi moddalarni saqlashda ayblanmoqda.
Ushbu ish Nyu-York shtatining Janubiy okrugi sudida ko‘rib chiqiladi. Pamela Bondi o‘z bayonotida Maduro va uning rafiqasi “yaqin orada AQSh hududida amerika sudlari oldida javob beradi”, deya ta’kidladi.
Shuningdek, u AQSh prezidentiga Venesuela yetakchisi va uning turmush o‘rtog‘ini javobgarlikka tortish tashabbusi uchun minnatdorchilik bildirdi. Bondi, shuningdek, ularni qo‘lga olish bo‘yicha operatsiyada ishtirok etgan AQSh harbiylariga ham o‘z minnatdorligini izhor etdi.
Mazkur voqea xalqaro hamjamiyatda katta e’tibor qozonmoqda. AQShning bu harakati Venesuela hukumati bilan keskin munosabatlar fonida amalga oshirilayotgani qayd etilmoqda.

Мадуро и его жена официально обвинены в США
Генеральный прокурор США Памела Бонди объявила о выдвижении официальных обвинений против Николаса Мадуро и его жены Силии Флорес. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает kursiv.uz. По данным, президент Венесуэлы Николас Мадуро обвиняется в участии в заговоре с целью наркоторроризма, организации ввоза кокаина на территорию США, а также в хранении оружия и взрывчатых веществ, которые могут быть использованы против США.
Дело будет рассматриваться в суде Южного округа штата Нью-Йорк. В своем заявлении Памела Бонди подчеркнула, что Мадуро и его жена «в ближайшее время предстанут перед американскими судами на территории США».
Кроме того, она выразила благодарность президенту США за инициативу привлечь к ответственности лидера Венесуэлы и его супругу. Бонди также поблагодарила военнослужащих США, участвовавших в операции по их задержанию.
Это событие привлекает большое внимание международного сообщества. Отмечается, что действия США происходят на фоне напряженных отношений с правительством Венесуэлы.