Ozoda Rahmon tomonidan 30 ming AQSH dollariga teng bo‘lgan 300 ming somoniy miqdorida mablag‘ ajratilgani haqida Tojikistonning "Xovar" davlat axborot agentligi xabar berdi. Mazkur yordam jamiyatda birdamlik, insoniy qadriyatlar va mehr-oqibatni namoyon qilish maqsadida amalga oshirilgani ta’kidlanmoqda.
Shuningdek, Tojikiston hukumati Qobiljonning oilasiga uy sovg‘a qilgan. Bundan tashqari, tadbirkor Umar Alimatov Nilufar Safoyevani oyiga 10 ming somoniy maosh bilan ish bilan ta’minlashga va’da bergan.
Eslatib o‘tamiz, 16 dekabr kuni Moskva viloyatidagi maktabda sodir bo‘lgan hujumda 10 yoshli o‘quvchi Qobiljon Aliyev halok bo‘lgan edi. Ushbu voqea jamoatchilikda keng norozilikni keltirib chiqardi.
Tojikiston va Rossiya rasmiylari mazkur hodisani keskin qoralab, aybdorlarning qonun oldida javob berishini talab qilishdi. Mazkur yordam Tojikiston jamiyatining insonparvarlik qadriyatlariga sodiqligini hamda yordam va birdamlikni targ‘ib etuvchi yuksak maqsadlarini yana bir bor namoyon qiladi.

Озада Рахмон помог семье жертвы московской трагедии
Дочь президента Таджикистана Имомали Рахмона, Озода Рахмон, оказала матери 10-летнего Кобилджона Алиева, погибшего в трагическом происшествии в Москве, материальную помощь. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации государственного информационного агентства Таджикистана "Ховар", Озода Рахмон выделила сумму в 300 тысяч сомони, что эквивалентно 30 тысячам долларов США. Отмечается, что эта помощь была оказана с целью проявления солидарности, человеческих ценностей и сострадания.
Кроме того, правительство Таджикистана подарило семье Кобилджона дом. Также предприниматель Умар Алиматов пообещал обеспечить Нилуфар Сафоеву работой с зарплатой 10 тысяч сомони в месяц.
Напомним, что 16 декабря в школе Московской области в результате нападения погиб 10-летний ученик Кобилджон Алиев. Это событие вызвало широкий общественный резонанс.
Официальные лица Таджикистана и России резко осудили данный инцидент и потребовали привлечь виновных к ответственности перед законом. Эта помощь вновь демонстрирует преданность таджикского общества гуманитарным ценностям, а также высокие цели поощрения взаимопомощи и солидарности.