Karakasda portlashlar: Venesuela AQShni aybladi
3-yanvar kuni tunda Venesuela poytaxti Karakas shahrida bir necha portlash sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy va xalqaro ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, portlashlar ortidan shaharda elektr ta’minoti uzilgan, osmon uzra aviatsiya parvoz qilgani kuzatilgan. Rasmiylar bu voqealarni AQSh tomonidan amalga oshirilgan harbiy hujum sifatida baholadi.
Associated Press va Reuters agentliklari guvohlarga tayanib, portlashlar davomida shahar ko‘chalarida odamlar to‘plangani va ijtimoiy tarmoqlarda portlashlar hamda vertolyotlar aks etgan videolar tarqalganini ma’lum qildi. Reuters xabariga ko‘ra, Karakasning janubiy hududida joylashgan yirik harbiy baza atrofida elektr energiyasi uzilgan.
Fuerte-Tiuna harbiy bazasi yaqinida portlash tovushlari uzoq vaqt davom etgani va juda kuchli bo‘lgani aytilmoqda. Bu hududda mamlakatning yuqori harbiy rahbariyati va hukumat a’zolari joylashgani haqida ma’lumot berilgan.
Venesuela axborot vazirligi bayonotiga ko‘ra, hujumlar Karakasdagi fuqarolik va harbiy hududlar, shuningdek Miranda, Aragua va La-Guayra shtatlariga qaratilgan. Rasmiylar ushbu harakatlar Venesuelaning strategik resurslari, xususan, neft va minerallarni egallash hamda mamlakat siyosiy mustaqilligini zaiflashtirish maqsadida qilinganini ta’kidladi.
Hukumat barcha ijtimoiy va siyosiy kuchlarni AQShning mazkur harbiy hujumlariga qarshi birlashishga chaqirdi. CBS News xabariga ko‘ra, AQSh harbiy amaliyoti bo‘yicha buyruqni sobiq prezident Donald Tramp bergani aytilmoqda, biroq Oq uy bu borada rasmiy izoh bermagan.
Pentagon vakillari portlashlarni tasdiqlagan, ammo sabablariga oid ma’lumot bermagan. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu operatsiya bir necha kun oldin rejalashtirilgan, ammo ob-havo sharoiti va boshqa sabablar tufayli kechiktirilgan.
Hodisalardan oldin Venesuela prezidenti Nikolas Maduro teleintervyuda AQSh bilan hamkorlikka tayyor ekanini bildirgan edi. U AQSh xalqini Venesuelaning “do‘sti” deb atab, giyohvandlik savdosiga qarshi kurash va neft sohasida hamkorlik qilish imkoniyatini muhokama qilgan.
Hozirda Nikolas Maduroning qayerdaligi noma’lum. Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, uning yaqin atrofidagilar xavfsiz joyga ko‘chirilgan.
Venesuela mudofaa vaziri Vladimir Padrino Lopes esa hujum paytida Tiuna harbiy bazasida bo‘lgani aytilmoqda, biroq uning holati haqida aniq ma’lumot berilmagan.

Взрывы в Каракасе: Венесуэла обвинила США
По сообщениям местных и международных СМИ, после взрывов в городе отключилось электроснабжение, а в небе наблюдались авиационные полёты. Официальные лица оценили эти события как военное нападение со стороны США.
Агентства Associated Press и Reuters, ссылаясь на свидетелей, сообщили, что во время взрывов на улицах города собирались люди, а в социальных сетях распространялись видео с взрывами и вертолётами. По данным Reuters, в южной части Каракаса, около крупной военной базы, произошло отключение электроэнергии.
Сообщается, что звуки взрывов возле военной базы Фуэрте-Тиуна продолжались долго и были очень сильными. Известно, что в этом районе расположены высшее военное руководство страны и члены правительства.
По заявлению Министерства информации Венесуэлы, атаки были направлены на гражданские и военные объекты в Каракасе, а также на штаты Миранда, Арагуа и Ла-Гуайра. Официальные лица подчеркнули, что эти действия были предприняты с целью захвата стратегических ресурсов Венесуэлы, в частности нефти и минералов, а также ослабления политической независимости страны.
Правительство призвало все социальные и политические силы объединиться против военного нападения США. По информации CBS News, приказ о военной операции США якобы отдал бывший президент Дональд Трамп, однако Белый дом официальных комментариев не предоставил.
Представители Пентагона подтвердили взрывы, но не предоставили информацию о причинах. Известно, что операция была запланирована несколько дней назад, но была отложена из-за погодных условий и других причин.
Перед инцидентами президент Венесуэлы Николас Мадуро в телеинтервью заявил о готовности к сотрудничеству с США. Он назвал американский народ «другом» Венесуэлы и обсудил возможности сотрудничества в борьбе с наркоторговлей и в нефтяной сфере.
В настоящее время местонахождение Николаса Мадуро неизвестно. По сообщениям местных СМИ, его ближайшее окружение было эвакуировано в безопасное место.
Министр обороны Венесуэлы Владимир Падрино Лопес, как сообщается, находился во время нападения на военной базе Тиуна, однако точной информации о его состоянии нет.