Maduro va rafiqasiga AQShda og‘ir ayblovlar qo‘yildi
AQSh rasmiylari Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Floresga nisbatan jiddiy ayblovlar qo‘ydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSh bosh prokurori Pam Bondining so‘zlariga ko‘ra, ularga narkoterrorizm, kokain kontrabandasi, noqonuniy qurol saqlash hamda AQShga qarshi portlovchi qurilmalar va pulemyotlar ishlatishni ko‘zlagan fitnada ishtirok etish kabi jinoyatlarda ayblov e’lon qilingan. Ushbu ish Nyu-York shtatining Janubiy okrugi sudida ko‘rib chiqilmoqda.
Prokuror Bondi ta’kidlashicha, Nikolas Maduro va uning rafiqasi yaqin kunlarda AQSh adliya tizimi oldida javob beradi. Shuningdek, u bu masalada qat’iy choralar ko‘rilganligi uchun prezident Donald Trampga minnatdorlik bildirdi.
AQSh qurolli kuchlari tomonidan Maduro va Floresni qo‘lga olish bo‘yicha muvaffaqiyatli amaliyot o‘tkazilgani ham qayd etildi. Rasmiylar bu voqeani xalqaro miqyosdagi eng katta narkosavdo bilan bog‘liq qo‘lga olish holatlaridan biri sifatida baholashmoqda.
Shu bilan birga, 3-yanvar kuni AQSh Venesuela poytaxti Karakasdagi bir nechta harbiy obyektlarga, jumladan aviabaza va boshqa strategik nuqtalarga zarba berganini tasdiqladi. Prezident Donald Tramp ushbu “keng ko‘lamli operatsiya” natijasida Maduro va uning rafiqasi qo‘lga olingani va mamlakatdan olib chiqib ketilganini ma’lum qildi.
Yevropa Ittifoqi esa vaziyatni diqqat bilan kuzatayotganini bildirdi va Maduro hokimiyatining legitim emasligi haqidagi avvalgi pozitsiyasini saqlab qolayotganini qayd etdi. Mazkur voqea xalqaro hamjamiyatda katta e’tibor qozonmoqda.

Мадуро и его жена обвинены в США в тяжких преступлениях
Официальные лица США предъявили серьезные обвинения президенту Венесуэлы Николасу Мадуро и его супруге Силии Флорес. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам генерального прокурора США Пэм Бонди, им предъявлены обвинения в наркоторроризме, контрабанде кокаина, незаконном хранении оружия, а также участии в заговоре с целью использования взрывных устройств и пулеметов против США. Дело рассматривается в суде Южного округа штата Нью-Йорк.
Прокурор Бонди подчеркнула, что Николас Мадуро и его супруга в ближайшее время предстоят перед судебной системой США. Также она выразила благодарность президенту Дональду Трампу за решительные меры, принятые по этому вопросу.
Отмечается, что вооружённые силы США успешно провели операцию по задержанию Мадуро и Флорес. Официальные лица оценивают это событие как одно из крупнейших задержаний, связанных с международной наркоторговлей.
Кроме того, 3 января США подтвердили нанесение ударов по нескольким военным объектам в столице Венесуэлы Каракасе, включая авиабазу и другие стратегические точки. Президент Дональд Трамп сообщил, что в результате этой «масштабной операции» Мадуро и его супруга были задержаны и вывезены из страны.
Европейский союз заявил, что внимательно следит за ситуацией и сохраняет свою прежнюю позицию о нелегитимности власти Мадуро. Это событие привлекает большое внимание международного сообщества.