Yevropa Ittifoqi Venesuela bo‘yicha xavotir bildirdi
Yevropa Ittifoqi Venesuela bilan bog‘liq vaziyatni diqqat bilan kuzatayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, Bryussel o‘zining avvalgi pozitsiyasini takrorlab, Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning legitimligi yetarli emas, degan fikrida qolmoqda. Bu haqda podrobno.uz xabar tarqatdi.
Yevropa diplomatiyasi rahbari Kaya Kallas ushbu fikrlarni AQSH Davlat kotibi Marko Rubio bilan uchrashuvda bildirgan. Uning aytishicha, u Marko Rubio va Yevropa Ittifoqining Karakasdagi elchisi bilan suhbatlashgan hamda vaziyatni nazorat ostida ushlab turishayotganini qayd etgan.
Kallasning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa Ittifoqi ilgari ham bir necha bor Maduroning legitimligi yetarli emasligini ta’kidlagan. U xalqaro huquq va BMT Nizomi tamoyillariga rioya qilish muhimligini eslatib, barcha tomonlarni vazminlikka chaqirgan.
Shuningdek, har qanday qadam xalqaro me’yorlarga muvofiq bo‘lishi lozimligini alohida ta’kidlagan. Brusseldagi manbalarning xabar berishicha, AQSH Venesuela bo‘yicha o‘z rejalari haqida Yevropa Ittifoqi va NATO davlatlarini oldindan ogohlantirmagan.
Shuningdek, CBS ma’lumotlariga ko‘ra, Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va uning rafiqasi AQSHning Delta Force maxsus bo‘linmasi tomonidan qo‘lga olinib, mamlakatdan olib chiqib ketilgan. Bu xabar xalqaro miqyosda turli davlatlar va tashkilotlarning keskin munosabatiga sabab bo‘lgan.

Европейский союз выразил обеспокоенность по поводу Венесуэлы
Европейский союз заявил, что внимательно следит за ситуацией в Венесуэле. Об этом сообщает Zamin.uz.
При этом Брюссель повторил свою прежнюю позицию, оставаясь при мнении, что легитимность президента Венесуэлы Николаса Мадуро недостаточна. Об этом сообщает podrobno.uz.
Глава европейской дипломатии Кая Каллас высказала эти мысли на встрече с госсекретарём США Марко Рубио. По её словам, она общалась с Марко Рубио и послом Европейского союза в Каракасе, отметив, что ситуация находится под контролем.
По словам Каллас, Европейский союз ранее не раз подчёркивал недостаточную легитимность Мадуро. Она напомнила о важности соблюдения международного права и принципов Устава ООН, призвав все стороны к сдержанности.
Кроме того, она особо подчеркнула, что любые действия должны соответствовать международным нормам. По сообщениям источников в Брюсселе, США не предупреждали Европейский союз и страны НАТО заранее о своих планах по Венесуэле.
Также, согласно данным CBS, президент Венесуэлы Николас Мадуро и его супруга были захвачены спецподразделением Delta Force США и вывезены из страны. Эта новость вызвала резкую реакцию со стороны различных государств и организаций на международном уровне.
Выражается серьёзная обеспокоенность по поводу обострения ситуации и возможных нарушений международного права.