Machado Venesuelada demokratik o‘tish davri boshlandi dedi
Venesuela muxolifati yetakchisi, 2025 yil Tinchlik bo‘yicha Nobel mukofoti sovrindori Mariya Korina Machado prezident Nikolas Maduroning hokimiyatdan chetlatilishini qo‘llab-quvvatladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U mamlakatda o‘tish davri boshlanganini e’lon qildi. Bu haqda kursiv.uz xabar berdi.
Machado o‘z murojaatida Maduro xalqaro adolat qarshisida javob berishi kerakligini ta’kidladi. U Maduroni Venesuela fuqarolari va boshqa davlatlar aholisi oldidagi jinoyatlar uchun javobgar ekanini aytib o‘tdi.
Shuningdek, u rasmiylar muzokaralardan voz kechganidan so‘ng AQSh o‘z majburiyatlarini bajarib, qonun ustuvorligini ta’minlash yo‘lida harakat qilganini ma’lum qildi. Muxolifat yetakchisi mamlakatning yangi prezidenti sifatida saylangan Edmundo Gonsales Urrutiyaning zudlik bilan lavozimiga kirishishi zarurligini ta’kidladi.
Machado uni Venesuelaning qonuniy rahbari va qurolli kuchlarning oliy bosh qo‘mondoni sifatida tan oldi. Machado Venesueladagi tarafdorlarini tartibni saqlashga va keyingi siyosiy o‘zgarishlarga tayyor bo‘lishga chaqirdi.
Chet elda yashayotgan venesuelaliklardan esa mamlakatdagi demokratik o‘zgarishlarni xalqaro miqyosda faol qo‘llab-quvvatlashni so‘radi. U hozirgi vaziyatni Venesuela uchun hal qiluvchi palla sifatida baholab, hokimiyat almashinuvi demokratik yo‘nalishda amalga oshishiga ishonch bildirdi.

Machado сказал, что в Венесуэле начался период демократического перехода
Лидер оппозиции Венесуэлы, лауреат Нобелевской премии мира 2025 года Мария Корина Мачадо поддержала отстранение президента Николаса Мадуро от власти. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она объявила о начале переходного периода в стране. Об этом сообщает kursiv.uz.
В своем обращении Мачадо подчеркнула, что Мадуро должен ответить перед международным правосудием. Она отметила, что Мадуро несет ответственность за преступления перед гражданами Венесуэлы и населением других стран.
Кроме того, она сообщила, что после отказа официальных лиц от переговоров США выполнили свои обязательства и предприняли действия для обеспечения верховенства закона. Лидер оппозиции подчеркнула необходимость немедленного вступления в должность избранного нового президента страны Эдмунда Гонсалеса Уррутии.
Мачадо признала его законным руководителем Венесуэлы и верховным главнокомандующим вооруженными силами. Она призвала своих сторонников в Венесуэле сохранять порядок и быть готовыми к последующим политическим изменениям.
От венесуэльцев, проживающих за рубежом, она попросила активно поддерживать демократические изменения в стране на международном уровне. Она оценила текущую ситуацию как решающий момент для Венесуэлы и выразила уверенность, что смена власти произойдет в демократическом направлении.