AQSh prezidenti Donald Tramp Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va uning hokimiyatini ag‘darish bilan bog‘liq operatsiya borasida matbuot anjumani o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z chiqishida Maduroni Venesuela xalqini yomon boshqarganlikda va narkotrafik faoliyatida ishtirok etganlikda aybladi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, Nikolas Maduro noqonuniy diktator bo‘lib, nafaqat Venesuela, balki AQSh manfaatlariga ham zarar yetkazgan.
U Maduroni "Cartel de los Soles" deb nomlangan narkotik karteliga rahbarlik qilganlikda va minglab amerikaliklarning hayotiga zomin bo‘lganlikda aybladi. “Maduro hokimiyati yakunlandi, u endi prezident emas”, — dedi Tramp.
Shuningdek, AQSh prezidenti Venesuela neft sanoatiga katta e’tibor qaratilishini ta’kidladi. U yerdagi neft infratuzilmasini tiklash va rivojlantirish uchun yirik kompaniyalar milliardlab dollar sarmoya kiritishini aytib o‘tdi.
Trampning fikricha, bu jarayon Venesuela xalqini boy va farovon hayotga olib keladi. “Biz Venesuela xalqini baxtli qilamiz”, — dedi u.
Mazkur bayonotlar AQSh va Venesuela o‘rtasidagi munosabatlarda yangi burilish bo‘lishidan dalolat beradi. Bu esa Venesuelaning kelajakdagi siyosiy va iqtisodiy yo‘nalishlari aniq belgilanishiga xizmat qilishi mumkin.

Трамп: Мадуро — незаконный диктатор, его эпоха закончилась
Президент США Дональд Трамп провёл пресс-конференцию, посвящённую операции по свержению президента Венесуэлы Николаса Мадуро и его режима. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своём выступлении он обвинил Мадуро в плохом управлении народом Венесуэлы и участии в наркоторговле. По словам Трампа, Николас Мадуро является незаконным диктатором, который наносит ущерб не только Венесуэле, но и интересам США.
Он обвинил Мадуро в руководстве наркокартелем под названием "Cartel de los Soles" и в том, что он стал причиной гибели тысяч американцев. «Режим Мадуро закончился, он больше не президент», — заявил Трамп.
Кроме того, президент США подчеркнул, что Венесуэльская нефтяная промышленность будет находиться в центре внимания. Он отметил, что крупные компании вложат миллиарды долларов в восстановление и развитие нефтяной инфраструктуры в стране.
По мнению Трампа, этот процесс приведёт народ Венесуэлы к богатой и благополучной жизни. «Мы сделаем народ Венесуэлы счастливым», — сказал он.
Данные заявления свидетельствуют о новом повороте в отношениях между США и Венесуэлой. Это может способствовать чёткому определению будущих политических и экономических направлений Венесуэлы.