Tramp Venesuela va Rossiya haqida keskin bayonot berdi
Tramp o‘z nutqida Venesuela kelajagi, AQShning rejalari va Maduroga qarshi hujum haqida batafsil ma’lumot berdi. Trampning ta’kidlashicha, Venesuelaga takroriy harbiy zarba berilishi mumkin.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Maduro o‘zini bunkerga yashirgan, ammo AQSh harbiylari uning qochishiga yo‘l qo‘ymagan. Tramp bu borada: “47 soniya ichida hududni tozaladik va Maduroning qochishiga imkon bermadik”, — dedi.
Shuningdek, u agar Maduro qarshilik ko‘rsatsa, uni yo‘q qilish ehtimoli borligini aytib o‘tdi. Tramp Venesuela xalqining farovonligi uchun yangi neft sarmoyalarini jalb qilish niyatida ekanini ma’lum qildi.
U AQSh global energetika sohasida yetakchilikni saqlab qolishga intilishini va Venesuela neft infratuzilmasini tiklash uchun milliardlab dollar ajratishga tayyorligini ta’kidladi. Sobiq prezident narkokartellarga qarshi kurashga ham e’tibor qaratdi.
U bu borada qo‘shma harbiy kuchlar orqali nazoratni o‘z qo‘llariga olish niyatida ekanligini bildirdi. Trampning aytishicha, Venesuela hukumati AQShga tahdid soluvchi hujum qurollarini sotib olgan va xorijiy kuchlarni o‘z hududiga joylashtirgan.
Shu sababli, zarurat tug‘ilgan taqdirda, AQSh Venesuelada o‘z qo‘shinlarini joylashtirishga tayyor. Matbuot anjumani davomida Tramp Venesuela muxolifati yetakchisi Mariya Korina Machadoni ham tanqid qildi.
U Machado haqida: “U yetakchilik qobiliyatiga ega emas, shunchaki yoqimtoy”, — deb fikr bildirdi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, Venesuela vitse-prezidenti AQSh vitse-prezidentiga AQSh talablarini bajarishga tayyorligini bildirgan.
Shuningdek, Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush masalasiga ham to‘xtalib o‘tdi. U bu nizoni avval yengil deb o‘ylaganini, biroq uni hal qilish oson bo‘lmayotganini tan oldi.
Trampning aytishicha, AQSh bu mojaroda moliyaviy zarar ko‘rmayapti, aksincha, foyda olayotganini ta’kidladi. U, shuningdek, Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan Maduro haqida hech qachon muloqot qilmaganini aytdi.
Tramp tinchlik o‘rnatish masalasida siljish borligini qayd etib, urushni “qonli hammom” deb atadi va bunga chek qo‘yish kerakligini ta’kidladi. U bu urushni Bayden, Zelenskiy va Putinning urushi deb baholadi.

Трамп сделал резкое заявление о Венесуэле и России
Бывший президент США Дональд Трамп провел пресс-конференцию по поводу операции, направленной на отстранение от власти президента Венесуэлы Николаса Мадуро. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своей речи Трамп подробно рассказал о будущем Венесуэлы, планах США и нападении на Мадуро. По его словам, Венесуэле может быть нанесен повторный военный удар.
По его словам, Мадуро спрятался в бункере, но американские военные не позволили ему сбежать. Трамп заявил: «За 47 секунд мы очистили территорию и не дали Мадуро возможности сбежать».
Также он отметил, что в случае сопротивления Мадуро существует вероятность его уничтожения. Трамп сообщил о намерении привлечь новые нефтяные инвестиции для благосостояния народа Венесуэлы.
Он подчеркнул, что США стремятся сохранить лидерство в глобальной энергетике и готовы выделить миллиарды долларов на восстановление нефтяной инфраструктуры Венесуэлы. Бывший президент также обратил внимание на борьбу с наркокартелями.
Он заявил о намерении взять контроль в свои руки через совместные военные силы. По словам Трампа, правительство Венесуэлы приобрело наступательное оружие, угрожающее США, и разместило иностранные войска на своей территории.
Поэтому в случае необходимости США готовы разместить свои войска в Венесуэле. Во время пресс-конференции Трамп также раскритиковал лидера венесуэльской оппозиции Марию Корину Мачадо.
Он сказал о Мачадо: «У нее нет лидерских качеств, она просто симпатичная». По словам Трампа, вице-президент Венесуэлы выразил готовность выполнять требования США вице-президенту США.
Кроме того, Трамп коснулся вопроса войны между Россией и Украиной. Он признал, что сначала считал этот конфликт легким, но его решение оказалось непростым.
По словам Трампа, США не несут финансовых убытков в этом конфликте, а наоборот, получают прибыль. Он также заявил, что никогда не общался с президентом России Владимиром Путиным по поводу Мадуро.
Трамп отметил прогресс в вопросах установления мира, назвал войну «кровавой баней» и подчеркнул необходимость положить ей конец. Он охарактеризовал этот конфликт как войну Байдена, Зеленского и Путина.