Tramp: Venesuela bo‘yicha operatsiya muvaffaqiyatli yakunlandi
AQSH prezidenti Donald Tramp Palm-Bichda tashkil etilgan matbuot anjumanida Venesuela bo‘yicha o‘z pozitsiyasini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, AQSH Venesuelada hokimiyatni tinch va adolatli tarzda topshirish jarayoni amalga oshmaguncha bu mamlakatni boshqarishda davom etishni rejalashtirmoqda. Ushbu bayonot haqida kursiv.uz xabar berdi.
Trampning aytishicha, Venesuelada olib borilgan maxsus operatsiya “Yarim tun bolg‘asi” deb nomlangan va muvaffaqiyatli yakunlangan. U Karakas shahrida elektr ta’minoti uzilgan vaqtda mamlakat prezidenti Nikolas Maduro qo‘lga olinganini da’vo qildi.
Shuningdek, Tramp Maduroga bir qator jiddiy ayblovlarni qo‘ydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Maduro narkotiklar savdosi bilan shug‘ullangan kartelni boshqargan va AQSHga tegishli neft infratuzilmasini noqonuniy o‘zlashtirgan.
Tramp Venesuelaning vayron bo‘lgan neft sanoatini tiklash uchun AQSHning yirik neft kompaniyalarini jalb etish rejalashtirilganini ta’kidladi. U bunda ko‘p milliard dollarlik sarmoya kiritiladi va bu loyihalar AQSHga iqtisodiy manfaat keltiradi, deb hisoblashini ma’lum qildi.
Shuningdek, Tramp AQSH Venesuelada uzoq muddat qolmasligini, bu jarayon mamlakatda hokimiyatni topshirish qanchalik tez amalga oshishiga bog‘liqligini qayd etdi. Tramp, shuningdek, Venesuela muxolifati yetakchilaridan biri Kristina Mariya Machado haqida ham fikr bildirdi.
U Machado Venesuela uchun yetakchi bo‘la olmasligini va unda yetakchilik qobiliyati yo‘qligini ta’kidladi. Bundan tashqari, Tramp Kubani “aziyat chekayotgan davlat” deb atab, AQSH ushbu mamlakatga yordam berishga tayyorligini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Kuba bilan bog‘liq masalalar kelgusida muhim muzokaralar mavzusi bo‘lishi mumkin.

Трамп: Операция по Венесуэле успешно завершена
Президент США Дональд Трамп на пресс-конференции, проведённой в Палм-Бич, озвучил свою позицию по Венесуэле. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, США планируют продолжать управление страной до тех пор, пока процесс передачи власти во Венесуэле мирным и справедливым образом не будет завершён. Об этом заявлении сообщает kursiv.uz.
По словам Трампа, специальная операция в Венесуэле называлась «Полуночный молоток» и была успешно завершена. Он утверждал, что во время отключения электроэнергии в Каракасе был захвачен президент страны Николас Мадуро.
Кроме того, Трамп предъявил Мадуро ряд серьёзных обвинений. По его словам, Мадуро руководил картелем, занимающимся торговлей наркотиками, и незаконно присвоил нефтяную инфраструктуру, принадлежащую США.
Трамп подчеркнул, что планируется привлечение крупных американских нефтяных компаний для восстановления разрушенной нефтяной промышленности Венесуэлы. Он сообщил, что в эти проекты будут вложены многомиллиардные инвестиции, которые, по его мнению, принесут экономическую выгоду США.
Также Трамп отметил, что США не намерены оставаться в Венесуэле надолго, и это зависит от того, насколько быстро будет осуществлена передача власти в стране. Трамп также высказался о Кристине Марии Мачадо, одной из лидеров венесуэльской оппозиции.
Он подчеркнул, что Мачадо не сможет стать лидером для Венесуэлы и у неё отсутствуют лидерские качества. Кроме того, Трамп назвал Кубу «страной, страдающей от лишений», и заявил, что США готовы оказать помощь этой стране.