AQSh maxsus kuchlari Nikolas Maduroni qo‘lga oldi
AQSh shtab boshliqlari birlashgan qo‘mitasi raisi general Den Keyn prezident Donald Tramp bilan birgalikda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni qo‘lga olish operatsiyasi haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu operatsiya 2 yanvardan 3 yanvarga o‘tar kechasi amalga oshirilgani haqida xabar berildi. Den Keynning so‘zlariga ko‘ra, bu amaliyotga tayyorgarlik bir oy avval boshlangan.
Avval razvedka xizmatlari tomonidan Maduroning yashash joyi, odatlari va xavfsizlik choralari haqida ma’lumotlar to‘plangan. Sun’iy yo‘ldosh va dronlar orqali olingan ma’lumotlar Venesueladagi ichki manbalardan olingan ma’lumotlar bilan birlashtirilgan.
Olingan ma’lumotlar asosida Maduroning qarorgohi nusxasi qurilib, qo‘lga olish bo‘yicha mashg‘ulotlar o‘tkazilgan. Operatsiyaning boshlanishi ob-havo sharoitlari sabab biroz kechiktirilgan.
3 yanvarga o‘tar kechasi osmon bulut bilan qoplangach, Trampning shaxsiy buyrug‘i bilan amaliyot boshlandi. 20 ta harbiy baza va aviatashuvchilardan 150 dan ortiq harbiy samolyot, jumladan, F-35 qiruvchilari va B-1 bombardimonchilari havoga ko‘tarildi.
Shuningdek, maxsus kuchlar vertolyotlar orqali Karakas tomon yo‘l oldi. Vertolyotlar Karakasga yaqinlashganda Venesuela havo mudofaa tizimlari zararsizlantirildi.
Qo‘lga olish guruhi Maduroning qarorgohiga bostirib kirdi. Maxsus kuchlar Maduro va uning rafiqasi Siliya Floresni ularning yotoqxonasida uyquda bo‘lganida qo‘lga olishdi.
Operatsiya davomida otishma yuz berdi, ammo amerikalik harbiylar orasida yo‘qotishlar kuzatilmadi. Qo‘lga olinganlar vertolyot orqali AQSh harbiy kemasiga yetkazildi.
Tramp Maduro va Floresning Guantanamodagi bazadan Nyu-Yorkka olib kelinganini tasdiqladi. Ular ustidan sud jarayoni Nyu-Yorkda o‘tkaziladi.
AQSh bosh prokurori Pem Bondining ma’lumotiga ko‘ra, Nikolas Maduro narkoterrorizm, kokain kontrabandasi va qurol saqlashda ayblanmoqda. Tramp ushbu operatsiyani muvaffaqiyatli deb e’lon qilib, Venesuela iqtisodiy infratuzilmasini tiklash uchun AQShning sarmoya kiritishini ta’kidladi.
Shuningdek, u Venesuela xalqi farovon va mustaqil bo‘lishi uchun barcha zarur choralar ko‘rilishini aytdi.

Спецназ США захватил Николаса Мадуро
Председатель Объединённого комитета начальников штабов США генерал Дэн Кейн на совместной с президентом Дональдом Трампом пресс-конференции сообщил об операции по захвату президента Венесуэлы Николаса Мадуро. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что операция была проведена в ночь с 2 на 3 января. По словам Дэна Кейна, подготовка к операции началась за месяц до её проведения.
Сначала разведывательные службы собрали информацию о месте проживания Мадуро, его привычках и мерах безопасности. Данные, полученные с помощью спутников и дронов, были объединены с информацией из внутренних источников Венесуэлы.
На основе полученных данных была построена копия штаба Мадуро и проведены тренировки по захвату. Начало операции было немного отложено из-за погодных условий.
В ночь с 2 на 3 января, когда небо затянулось облаками, по личному приказу Трампа операция началась. Более 150 военных самолётов, включая истребители F-35 и бомбардировщики B-1, взлетели с 20 военных баз и авианосцев.
Кроме того, спецназ направился к Каракасу на вертолётах. При приближении к Каракасу системы противовоздушной обороны Венесуэлы были нейтрализованы.
Группа захвата ворвалась в штаб Мадуро. Спецназ задержал Мадуро и его супругу Силию Флорес, когда они спали в своей спальне.
Во время операции произошла перестрелка, однако потерь среди американских военных не зафиксировано. Захваченных доставили на американский военный корабль на вертолёте.
Трамп подтвердил, что Мадуро и Флорес были доставлены с базы в Гуантанамо в Нью-Йорк. Судебный процесс над ними будет проходить в Нью-Йорке.
По информации генерального прокурора США Пэма Бонда, Николас Мадуро обвиняется в наркотерроризме, контрабанде кокаина и хранении оружия. Трамп объявил операцию успешной и подчеркнул, что США инвестируют в восстановление экономической инфраструктуры Венесуэлы.
Также он заявил, что будут приняты все необходимые меры для обеспечения благосостояния и независимости народа Венесуэлы.