Isroil hujumida Xon Yunisda uch falastinlik halok bo‘ldi
G‘azo sektorining janubiy qismida joylashgan Xon Yunis shahrida Isroil harbiylari tomonidan sodir etilgan voqealar natijasida kamida uch nafar falastinlik halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy sog‘liqni saqlash idoralari bergan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu hodisalar yakshanba kuni yuz bergan. Halok bo‘lganlar orasida 15 yoshli o‘smir, baliq ovlayotgan paytda otib o‘ldirilgan bir baliqchi hamda shahar sharqida otib o‘ldirilgan yana bir erkak borligi aytilmoqda.
Ushbu hududlarning ba’zilari hozirda Isroil kuchlari nazorati ostida ekani ta’kidlanmoqda. Isroil armiyasi esa mazkur voqealar yuzasidan hozircha rasmiy izoh bermagan.
Oktyabr oyida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv kuchga kirganiga qaramay, Isroil G‘azo hududiga havo zarbalarini davom ettirmoqda. Isroil tomoni bu zarbalarni xavfsizlikni ta’minlash va jangarilar faoliyatining oldini olish maqsadida amalga oshirilayotganini bildirgan.
Ammo G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, sulh boshlanganidan buyon yuzlab falastinliklar halok bo‘lgan. Isroil va HAMAS tomonlari o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvining buzilishida bir-birini ayblashda davom etmoqda.
Xalqaro hamjamiyat esa G‘azo sektoridagi vaziyatdan jiddiy xavotir bildirib, ikki tomonlama zo‘ravonlikni to‘xtatishga va kelishuvlarga rioya qilishga chaqirmoqda. Hududdagi vaziyat hanuz og‘irligicha qolmoqda.

В результате израильской атаки в Хан-Юнисе погибли три палестинца
В городе Хан-Юнис, расположенном в южной части сектора Газа, в результате действий израильских военных погибли как минимум три палестинца. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных органов здравоохранения, эти события произошли в воскресенье. Среди погибших — 15-летний подросток, рыбак, убитый во время рыбалки, а также еще один мужчина, убитый на востоке города.
Отмечается, что некоторые из этих районов в настоящее время находятся под контролем израильских сил. Армия Израиля пока не дала официальных комментариев по этим событиям.
Несмотря на вступившее в силу в октябре соглашение о прекращении огня, Израиль продолжает наносить авиаудары по территории Газы. Израильская сторона заявляет, что эти удары проводятся с целью обеспечения безопасности и предотвращения деятельности боевиков.
Однако, по данным Министерства здравоохранения Газы, с момента начала перемирия сотни палестинцев погибли. Израиль и ХАМАС продолжают обвинять друг друга в нарушении соглашения о прекращении огня.
Международное сообщество выражает серьезную обеспокоенность ситуацией в секторе Газа, призывая обе стороны прекратить насилие и соблюдать достигнутые договоренности. Ситуация в регионе остается напряженной.