Eron namoyishlarida 16 kishi halok bo‘ldi
Eron bo‘ylab bir hafta davom etgan namoyishlar natijasida kamida 16 kishi halok bo‘ldi, yuzlab kishi esa hibsga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters xabariga ko‘ra, ushbu norozilik namoyishlari inflyatsiyaning oshishi va Eron milliy valyutasi – rialning qadrsizlanishi sabab boshlangan. Bu holat mamlakat aholisi orasida iqtisodiy qiyinchiliklarni yanada kuchaytirdi.
Namoyishlar avvaliga bozor savdogarlari va do‘kon egalari tomonidan boshlangan bo‘lsa, keyinchalik ular universitet talabalari va viloyatlardagi shaharlar aholisi orasida ham keng tarqaldi. Tehron, G‘arbiy viloyatlar, janubiy Baluchiston hamda diniy markaz hisoblangan Qom shaharlarida to‘qnashuvlar kuzatildi.
Eron hukumati namoyishlarga ikki xil yo‘nalishda javob berdi. Bir tomondan, muloqot qilish taklif etilgan bo‘lsa, boshqa tomondan, politsiya namoyish yetakchilarini hibsga olib, ba’zi holatlarda namoyishlarni zo‘ravonlik bilan bostirgan.
Ayrim to‘qnashuvlarda portlovchi moslamalar ishlatilgan va bu natijada bir necha odam halok bo‘lgan. Xalqaro hamjamiyat ham ushbu voqealarga e’tibor qaratdi.
AQSh Prezidenti Donald Tramp namoyishchilarga yordam berishga tayyorligini bildirgan, bu esa Eron rasmiylarining qarshi choralar bilan tahdid qilishiga olib kelgan. Eronning oliy rahbari Oyatullo Ali Xomeneyi muloqotga ochiq ekanini aytgan, lekin beqarorlikka sabab bo‘luvchi shaxslarni jazolash kerakligini ta’kidlagan.

В Иране в ходе протестов погибло 16 человек
В результате протестов, которые длились неделю по всему Ирану, погибло не менее 16 человек, сотни были задержаны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Reuters, эти протесты начались из-за роста инфляции и обесценивания национальной валюты Ирана – риала. Эта ситуация усугубила экономические трудности среди населения страны.
Изначально протесты начались с торговцев на рынках и владельцев магазинов, но затем распространились среди студентов университетов и жителей городов в провинциях. Столкновения наблюдались в Тегеране, западных провинциях, южном Белуджистане, а также в городе Кум, который считается религиозным центром.
Правительство Ирана ответило на протесты двумя способами. С одной стороны, было предложено вести диалог, с другой – полиция задерживала лидеров протестов и в некоторых случаях жестоко подавляла демонстрации.
В некоторых столкновениях использовались взрывные устройства, в результате чего погибло несколько человек. Международное сообщество также обратило внимание на эти события.
Президент США Дональд Трамп заявил о готовности помочь протестующим, что вызвало угрозы ответных мер со стороны иранских властей. Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи заявил, что открыт для диалога, но подчеркнул необходимость наказания лиц, вызывающих беспорядки.