Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy AQShning Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Floresni qo‘lga olib, mamlakatdan olib chiqib ketishi borasidagi harakatlariga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Zelenskiy bu borada quyidagi fikrlarni bildirgan: "Agar diktatorlar bilan shunday muomala qilish mumkin bo‘lsa, Amerika Qo‘shma Shtatlari bundan keyin nima qilish kerakligini biladi". Prezident o‘z bayonotida kimni aniq nazarda tutganini ochiqlamagan bo‘lsa-da, ayrim ukrainalik nashrlar uning bu gaplari Rossiya prezidenti Vladimir Putinga ishora ekanini taxmin qilmoqda.
Bundan avval Ukraina Tashqi ishlar vaziri Andrey Sibiga Venesuela prezidentlik saylovlarining soxtalashtirilgani va namoyishchilarga nisbatan kuch ishlatilgani sababli Ukraina Maduro rejimini qonuniy deb tan olmasligini bildirgan edi. Vazir ijtimoiy tarmoqlardagi chiqishida demokratiya, inson huquqlari va Venesuela xalqining manfaatlariga ustuvorlik berilgan holda rivojlanishni qo‘llab-quvvatlashini ta’kidlagan.

Зеленский указал США на вопрос Венесуэлы
Президент Украины Владимир Зеленский прокомментировал попытки США задержать президента Венесуэлы Николаса Мадуро и его супругу Силию Флорес и вывезти их из страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Зеленский высказался по этому поводу следующим образом: "Если с диктаторами можно так обращаться, Соединённые Штаты Америки теперь знают, что им делать дальше". Хотя президент не уточнил, кого именно имел в виду, некоторые украинские издания предполагают, что его слова были намёком на президента России Владимира Путина.
Ранее министр иностранных дел Украины Андрей Сибига заявил, что Украина не признаёт режим Мадуро законным из-за фальсификации президентских выборов в Венесуэле и применения силы против демонстрантов. Министр подчеркнул в своём выступлении в социальных сетях, что поддерживает развитие, основанное на приоритете демократии, прав человека и интересов народа Венесуэлы.
Эти комментарии отражают политическую ситуацию на международной арене, в том числе отношение других государств к вопросу Венесуэлы, и вносят новые подходы в глобальные политические процессы.