Ushbu qarorga ko‘ra, Rodriges mamlakat boshqaruvining uzluksizligini ta’minlash va davlatni har tomonlama himoya qilish maqsadida prezidentlik vazifasini o‘z zimmasiga oladi. Shu munosabat bilan, Delsi Rodriges Venesuela davlat televideniyesi orqali xalqqa murojaat qilib, Nikolas Maduro mamlakatning qonuniy prezidenti bo‘lib qolishini, lekin u yo‘qligida boshqaruvni davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.
Rodriges AQSHning Venesuelaga nisbatan qaratilgan agressiv siyosatini qoralab, hukumat xalqni himoya qilishga tayyorligini ta’kidladi. Uning chiqishi Venesuela parlamenti raisi Xorxe Rodriges, ichki ishlar vaziri Diosdado Kabelo hamda mudofaa vaziri Vladimir Padrino Lopes tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Ular birgalikda hukumatning birlashganligini namoyish etdilar. Biroq, AQSH prezidenti Donald Tramp Venesuela bilan bog‘liq masalalarda o‘z pozitsiyasini bildirar ekan, agar zarur bo‘lsa, Venesuelaga harbiy kuchlar kiritilishi ehtimolini istisno qilmadi.
Bu orada, AQSH davlat kotibi Marko Rubio vitse-prezident Delsi Rodriges bilan muloqot qilgani va Venesuela bo‘yicha turli chora-tadbirlarni muhokama qilgani aytilmoqda. Venesuela va AQSH o‘rtasidagi siyosiy taranglik tobora kuchayib, xalqaro miqyosda yangi muammolarni yuzaga keltirishi mumkin.

Делси Родригес временно исполняет обязанности президента Венесуэлы
Верховный суд Венесуэлы принял решение о временном исполнении обязанностей президента страны вице-президентом Дельси Родригес. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому решению, Родригес берет на себя обязанности президента с целью обеспечения непрерывности управления страной и всесторонней защиты государства. В связи с этим Дельси Родригес обратилась к народу через государственное телевидение Венесуэлы, заявив, что Николас Мадуро остается законным президентом страны, но она готова продолжать управление в его отсутствие.
Родригес осудила агрессивную политику США в отношении Венесуэлы и подчеркнула готовность правительства защищать народ. Ее выступление поддержали председатель парламента Венесуэлы Хорхе Родригес, министр внутренних дел Диосдадо Кабельо и министр обороны Владимир Падрино Лопес.
Они совместно продемонстрировали единство правительства. Однако президент США Дональд Трамп, высказываясь по вопросам, связанным с Венесуэлой, не исключил возможность введения военных сил в страну при необходимости.
Тем временем сообщается, что госсекретарь США Марко Рубио вступил в диалог с вице-президентом Дельси Родригес и обсудил различные меры по Венесуэле. Политическая напряженность между Венесуэлой и США продолжает нарастать, что может привести к новым международным проблемам.