AQSh Venesuelada harbiy amaliyot o‘tkazdi, qurbonlar bor
Ushbu operatsiya natijasida kamida 40 kishi halok bo‘ldi, ular orasida tinch aholi vakillari va harbiy xizmatchilar ham bor. Bu haqda *The New York Times* nashri mahalliy manbalarga tayanib xabar berdi.
Amaliyot davomida 150 dan ortiq harbiy samolyot, jumladan qiruvchi va bombardimonchi samolyotlar jalb etildi. Ushbu samolyotlar AQSh harbiy dengiz kuchlari kemalari va boshqa harbiy bazalardan havoga ko‘tarildi.
Operatsiya boshlanishida kiberhujum amalga oshirilib, Karakas shahrining katta qismida elektr ta’minoti uzildi. Bu esa AQSh aviatsiyasiga shaharga sezilmasdan yaqinlashish imkonini berdi.
Havo zarbalari asosan radiolokatsiya tizimlari va radiouzatish qurilmalariga qaratilgan edi. Shuningdek, Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Flores AQShning "Delta Force" maxsus guruhi tomonidan qo‘lga olindi.
Ushbu amaliyot oldindan AQShdagi maxsus ob’ektlarda sinovdan o‘tkazilgan. Prezident Maduroning so‘nggi oylardagi harakatlari haqida ma’lumotlarni AQSh Markaziy razvedka boshqarmasining Karakasdagi agentlari to‘plagan.
Bundan tashqari, AQSh bir necha oy davomida Karib dengizi hududida dengiz amaliyotlari o‘tkazib, o‘nlab kemalarga zarba berdi. AQSh hukumati ushbu kemalar Venesueladan noqonuniy giyohvand moddalar tashish bilan shug‘ullanganini ta’kidlagan.
Natijada, so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, kamida 115 kishi halok bo‘lgan. Ushbu harbiy amaliyotlar AQSh va Venesuela o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarni yanada keskinlashtirgan hamda xalqaro siyosatda jiddiy o‘zgarishlarga olib kelishi kutilmoqda.

США провели военную операцию в Венесуэле, есть жертвы
В результате этой операции погибло не менее 40 человек, среди них мирные жители и военнослужащие. Об этом сообщает издание *The New York Times*, ссылаясь на местные источники.
В операции было задействовано более 150 военных самолетов, включая истребители и бомбардировщики. Эти самолеты взлетели с кораблей Военно-морских сил США и других военных баз.
В начале операции была проведена кибератака, в результате которой большая часть Каракаса осталась без электроснабжения. Это позволило авиации США незаметно приблизиться к городу.
Воздушные удары были направлены преимущественно на радиолокационные системы и радиопередающие устройства. Кроме того, президент Венесуэлы Николас Мадуро и его супруга Силия Флорес были захвачены специальным подразделением США "Delta Force".
Эта операция была предварительно протестирована на специальных объектах в США. Информацию о последних действиях президента Мадуро собирали агенты Центрального разведывательного управления США в Каракасе.
Кроме того, США в течение нескольких месяцев проводили морские операции в Карибском море, нанося удары по десяткам кораблей. Правительство США заявило, что эти суда занимались незаконной перевозкой наркотиков из Венесуэлы.
В результате, по последним данным, погибло не менее 115 человек. Эти военные действия еще больше обострили дипломатические отношения между США и Венесуэлой и, как ожидается, приведут к серьезным изменениям в международной политике.