Tramp buyrug‘i bilan Venesuelada harbiy amaliyot boshlandi
2026 yil 3 yanvar kuni Venesuela poytaxti Karakas va boshqa hududlarda portlashlar sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH prezidenti Donald Trampning buyrug‘iga binoan Venesuelada harbiy amaliyot boshlandi. Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Venesuela obyektlariga zarba berilganini va prezident Nikolas Maduro hamda uning rafiqasi qo‘lga olinganini tasdiqladi.
AQSH davlat kotibi o‘rinbosari Kristofer Landau esa Maduroning hokimiyati tugatilgani, u jinoyatlari uchun sudga tortilishi haqida bayonot berdi. Venesuela tashqi ishlar vazirligi AQSHni xalqaro huquqni buzganlikda ayblab, BMT Xavfsizlik kengashidan chora ko‘rishni so‘radi.
AQSH esa Venesuela orqali narkotrafik xavfi oshgani va bu holat AQSH xavfsizligiga tahdid solayotganini ta’kidlab, Maduroni korrupsiya va narkotrafikka aloqadorlikda ayblamoqda. O‘zbekistonlik tahlilchilar va ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari Trampning Venesueladagi harbiy harakatlarini xalqaro huquqqa zid deb baholashmoqda.
Tahlilchi Farhod Karimov buni keskin tanqid qilib, bir davlat rahbarining o‘g‘irlab ketilishi mantiqsiz ekanini ta’kidladi. U Trampning ushbu harakati AQSHning o‘z manfaatlariga qarshi ishlashini qayd etdi.
Otabek Akromov esa dunyo davlatlari o‘z qudratini namoyish qilishda davom etayotganini ta’kidlab, Xitoyning Tayvanga hujum qilishi ehtimolini savol ostiga qo‘ydi. Muxtor Nazirov bu harakatlarni Venesuelada siyosiy hokimiyatni almashtirishga qaratilgan strategiya sifatida baholadi.
Muhrim A’zamxo‘jayev esa kuch ishlatish siyosati haqida qayg‘uli fikr bildirib, Venesueladan so‘ng Eron nishonga olinishi mumkinligini taxmin qildi. Shuningdek, Muhammadqodir Sobirov Trampning harakatlarini ramziy voqealarga bog‘lashni taklif qilgan bo‘lsa, Botir Qobilov Venesuela qirg‘oqlarida sodir bo‘lgan bombardimonlar va inson huquqlarining buzilishini tanqid qildi.
Telegramdagi «Strategic Focus: Atlantic» kanali esa bu harakatlar natijasida dunyo neftining 16 foizi AQSH nazoratiga o‘tganini ma’lum qildi. Eslatib o‘tamiz, Nikolas Maduro 2013 yildan buyon Venesuela prezidenti lavozimida faoliyat olib bormoqda.
2024 yil iyul oyida u yana prezidentlik saylovida g‘alaba qozonganini e’lon qilgan edi. Bu esa xalqaro hamjamiyat noroziligiga sabab bo‘ldi.
AQSH Maduroni qo‘lga olish uchun 50 million dollar mukofot e’lon qilgan. Trampning bu harbiy harakatlari global siyosatni yanada murakkablashtirishi va yangi geosiyosiy ziddiyatlarni keltirib chiqarishi mumkinligi haqida fikrlar mavjud.

По приказу Трампа началась военная операция в Венесуэле
3 января 2026 года в столице Венесуэлы Каракасе и других регионах произошли взрывы. Об этом сообщил Zamin.uz.
По приказу президента США Дональда Трампа в Венесуэле началась военная операция. Трамп подтвердил на своей странице в социальной сети, что объекты в Венесуэле были поражены, а президент Николас Мадуро и его супруга были задержаны.
Заместитель государственного секретаря США Кристофер Ландау заявил, что власть Мадуро была свергнута, и он будет привлечён к суду за свои преступления. Министерство иностранных дел Венесуэлы обвинило США в нарушении международного права и обратилось в Совет Безопасности ООН с просьбой принять меры.
США же подчеркнули, что через Венесуэлу возросла угроза наркоторговли, что представляет угрозу безопасности США, обвиняя Мадуро в коррупции и причастности к наркоторговле. Аналитики из Узбекистана и пользователи социальных сетей оценивают военные действия Трампа в Венесуэле как нарушение международного права.
Аналитик Фарход Каримов резко раскритиковал это, подчеркнув абсурдность похищения главы государства. Он отметил, что действия Трампа противоречат интересам США.
Отабек Акромов отметил, что мировые державы продолжают демонстрировать свою мощь, поставив под вопрос возможность нападения Китая на Тайвань. Мухтор Назаров оценил эти действия как стратегию по смене политической власти в Венесуэле.
Мухрим Азамходжаев выразил печальные мысли о политике применения силы, предположив, что после Венесуэлы может быть нацелена Иран. Также Мухаммадкодир Собиров предложил связывать действия Трампа с символическими событиями, а Батыр Кабилов раскритиковал бомбардировки на венесуэльских берегах и нарушения прав человека.
Канал в Telegram «Strategic Focus: Atlantic» сообщил, что в результате этих действий под контроль США перешло 16 процентов мировой нефти. Напомним, что Николас Мадуро занимает пост президента Венесуэлы с 2013 года.
В июле 2024 года он вновь объявил о своей победе на президентских выборах, что вызвало недовольство международного сообщества.
США объявили награду в 50 миллионов долларов за поимку Мадуро. Считается, что военные действия Трампа могут усложнить глобальную политику и привести к новым геополитическим конфликтам.