Venesuela AQSh bilan muloqotga tayyorligini e’lon qildi
Venesuela hukumati AQSh bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekanini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat prezidenti vazifasini bajaruvchi Delsi Rodriges o‘z bayonotida ta’kidladi. Rodrigesning so‘zlariga ko‘ra, Venesuela va mintaqa xalqlari urush emas, balki tinchlik va muloqotga loyiqdir.
Ushbu pozitsiya prezident Nikolas Maduro tomonidan ilgari surilgan va bugungi kunda butun Venesuela xalqining umumiy chaqirig‘iga aylangan. Rodriges Venesuelaning tinchlik, taraqqiyot va kelajakka bo‘lgan huquqini himoya qilishini ham alohida qayd etdi.
Shuningdek, u AQShni Venesuelaga nisbatan tajovuzkor harakatlarda ayblab, Vashingtonning mamlakat neft resurslarini nishonga olayotganini ta’kidlagan edi. Ma’lum qilinishicha, AQSh harbiylari 3-yanvar kuni Venesuela prezidentini qo‘lga olish bo‘yicha operatsiya o‘tkazgan.
Ushbu operatsiyada poytaxt Karakasdagi harbiy bazalarga zarbalar berilgan va Delta maxsus bo‘linmasi jangchilari ishtirok etgan. Bunga javoban AQSh hukumati Maduroni mamlakatni “narkokartel”ga aylantirganlikda ayblamoqda.
Vashingtonning fikricha, Maduro va uning yaqinlari davlat tuzilmalari hamda harbiylardan foydalanib, xorijga giyohvand moddalar yetkazib bergan. Venesuela hukumati esa ushbu da’volarni keskin rad etib kelmoqda.

Венесуэла объявила о готовности к диалогу с США
Правительство Венесуэлы заявило о готовности наладить сотрудничество с США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом в своем заявлении подчеркнула исполняющая обязанности президента страны Делси Родригес. По словам Родригес, Венесуэла и народы региона заслуживают не войны, а мира и диалога.
Эта позиция была выдвинута президентом Николасом Мадуро и сегодня стала общим призывом всего народа Венесуэлы. Родригес также особо отметила, что Венесуэла защищает свое право на мир, развитие и будущее.
Кроме того, она обвинила США в агрессивных действиях против Венесуэлы, подчеркнув, что Вашингтон нацелился на нефтяные ресурсы страны. Сообщается, что 3 января военные США провели операцию по захвату президента Венесуэлы.
В ходе этой операции были нанесены удары по военным базам в столице Каракасе, в ней участвовали бойцы специального подразделения Delta. В ответ правительство США обвиняет Мадуро в превращении страны в «наркокартель».
По мнению Вашингтона, Мадуро и его приближенные использовали государственные структуры и военных для поставок наркотиков за границу. Правительство Венесуэлы решительно отвергает эти обвинения.