AQSh prezidenti Donald Tramp Venesuela bilan bog‘liq vaziyatda ikkinchi harbiy zarba ehtimolini rad etmadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u Venesuela prezidenti Nikolas Maduro AQSh tomonidan qo‘lga olinganidan so‘ng bayonot berdi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, agar Maduroning hukumati AQSh bilan hamkorlik qilishdan bosh tortsa, harbiy bosim davom ettirilishi mumkin.
Hozirda Nikolas Maduro AQShda hibsda saqlanmoqda va unga giyohvand moddalar savdosi bilan bog‘liq ayblovlar bildirilgan. Unga qarshi sud jarayonining boshlanishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, Venesuela hukumati Maduroning hibsga olinishini noqonuniy deb hisoblab, uning mamlakatdagi qonuniy prezident ekanini ta’kidlamoqda. Hozirda Venesuelada muvaqqat rahbar sifatida vitse-prezident Delsi Rodriges e’lon qilingan.
Tramp AQShning asosiy maqsadi Venesuelada giyohvand moddalar savdosini to‘xtatish va neft sanoatini qayta tartibga solish ekanligini aytdi. Shuningdek, u Venesueladan AQShga bo‘layotgan migratsiya oqimining ushbu qarorlarga ta’sir qilganini ham ta’kidladi.
AQSh rasmiylari Venesuela iqtisodiyoti AQSh manfaatlariga zid kuchlar tomonidan boshqarilmasligi kerakligini qayd etmoqda. Venesuelaning poytaxti Karakasda vaziyat hozircha nisbatan tinch.
Ayrim fuqarolar ehtiyot chorasi sifatida oziq-ovqat zaxiralashni boshlagan bo‘lsa-da, shahar hayoti to‘xtab qolmagan. Shu bilan birga, xalqaro maydonda AQSh harakatlarining qonuniyligi borasida tortishuvlar kuchaymoqda.

Трамп не исключил возможность военного давления на Венесуэлу
Президент США Дональд Трамп не исключил возможность второго военного удара в связи с ситуацией в Венесуэле. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он заявил после того, как президент Венесуэлы Николас Мадуро был задержан США. По словам Трампа, если правительство Мадуро откажется сотрудничать с США, военное давление может продолжиться.
В настоящее время Николас Мадуро находится под стражей в США и обвиняется в торговле наркотиками. Ожидается начало судебного процесса против него.
В то же время правительство Венесуэлы считает задержание Мадуро незаконным и подчеркивает, что он является законным президентом страны. В настоящее время в Венесуэле объявлена временным руководителем вице-президент Делси Родригес.
Трамп заявил, что главная цель США — прекратить торговлю наркотиками в Венесуэле и реформировать нефтяную промышленность. Также он отметил, что миграционный поток из Венесуэлы в США повлиял на эти решения.
Официальные лица США отмечают, что экономика Венесуэлы не должна находиться под контролем сил, противоречащих интересам США. В столице Венесуэлы Каракасе ситуация пока относительно спокойная.
Хотя некоторые граждане начали запасать продукты в качестве меры предосторожности, городская жизнь не остановилась. Вместе с тем на международной арене усиливаются споры относительно законности действий США.