Maduro AQShda jiddiy ayblovlar bo‘yicha sudda
Bugun, 5-yanvar kuni, Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning AQShda sud majlisi bo‘lib o‘tishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy vaqt bilan tushda u Nyu-York janubiy okrugi federal sudiga chiqishi rejalashtirilgan. "The New York Times" nashrining xabariga ko‘ra, Venesuela yetakchisining rafiqasi Silia Flores de Maduro ham ushbu sud jarayonida, Manxetten sudida ishtirok etishi mo‘ljallangan.
Sudda ularga rasman ayblovlar e’lon qilinishi kutilmoqda. Ishga Alvin Xellershteyn ismli sudya raislik qiladi.
Sud hujjatlarida Nikolas Maduro bir qator jiddiy ayblovlar bilan ayblanayotgani qayd etilgan. Ular orasida narkotik terrorizmini tashkil etish, kokainni AQShga olib kirish uchun til biriktirish, noqonuniy qurol-yarog‘ hamda portlovchi moddalarni saqlash va AQShga qarshi qurolli harakatlar uchun til biriktirish kabi ayblovlar mavjud.
Mazkur sud jarayoni xalqaro miqyosda prezident Maduro uchun eng jiddiy huquqiy sinovlardan biri sifatida baholanmoqda. Ushbu ish uning Venesuela ichidagi va xalqaro maydondagi siyosiy hamda iqtisodiy obro‘siga sezilarli darajada ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Мадуро на суде в США по серьёзным обвинениям
Сегодня, 5 января, ожидается судебное заседание президента Венесуэлы Николаса Мадуро в США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По местному времени в полдень он должен предстать в федеральном суде Южного округа Нью-Йорка. По информации издания "The New York Times", супруга лидера Венесуэлы Силия Флорес де Мадуро также планируется принять участие в этом судебном процессе в суде Манхэттена.
Ожидается, что им официально будут предъявлены обвинения. Делом будет руководить судья по имени Элвин Хеллерштейн.
В судебных документах отмечается, что Николас Мадуро обвиняется в ряде серьезных преступлений. Среди них организация наркотерроризма, сговор для ввоза кокаина в США, незаконное хранение оружия и взрывчатых веществ, а также сговор для вооруженных действий против США.
Этот судебный процесс рассматривается на международном уровне как одно из самых серьезных юридических испытаний для президента Мадуро. Дело может существенно повлиять на его политический и экономический авторитет как внутри Венесуэлы, так и на международной арене.