Rossiya zarbalari Kiyevda ikki fuqaro hayotiga zomin bo‘ldi
2026-yilning yanvar oyida Rossiya tomonidan Kiyev va uning atrofidagi hududlarga amalga oshirilgan havo hujumlari natijasida ikki fuqaro halok bo‘lgani haqida Ukraina rasmiylari xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea 2026-yilda Kiyevda Rossiya zarbalari oqibatida halok bo‘lgan ilk fuqarolar sifatida qayd etildi. Ukraina Favqulodda vaziyatlar xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, zarbalar natijasida Kiyevning shimoliy qismidagi Obolonskiy tumanida joylashgan shifoxona yong‘inga uchragan.
Yong‘in bartaraf etilgach, shifoxona ichida bir kishining jasadi topilgan. Bundan tashqari, bir ayol jarohatlanib, 25 nafar fuqaro evakuatsiya qilingan.
Rossiya hujumlari Kiyev viloyatidagi boshqa hududlarga ham yetib borgan. Ayrim uylar va muhim infratuzilmalar zarar ko‘rgan.
Fastiv tumanida yana bir fuqaro halok bo‘lgani qayd etilgan. Shuningdek, ayrim hududlar elektr ta’minotisiz qolgan.
So‘nggi to‘rt yil davomida Rossiya Kiyev va boshqa Ukraina shaharlarini raketa hamda dronlar yordamida muntazam ravishda nishonga olmoqda. Moskva o‘z zarbalarini harbiy obyektlarga qaratilgan deb ta’riflaydi, biroq Ukraina rasmiylari ko‘pincha tinch aholi va fuqarolik infratuzilmasi ham zarar ko‘rayotganini ta’kidlamoqda.

Российские удары в Киеве стали причиной гибели двух гражданских лиц
В январе 2026 года официальные лица Украины сообщили о гибели двух гражданских в результате воздушных ударов России по Киеву и прилегающим территориям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие зафиксировано как первые гражданские жертвы в Киеве в 2026 году вследствие российских ударов. По данным Службы чрезвычайных ситуаций Украины, в результате ударов в северной части Киева, в Оболонском районе, загорелась больница.
После ликвидации пожара в больнице был обнаружен труп одного человека. Кроме того, одна женщина получила ранения, а 25 граждан были эвакуированы.
Российские атаки также достигли других районов Киевской области. Некоторые дома и важные инфраструктурные объекты были повреждены.
В Фастовском районе зафиксирована еще одна гибель гражданского лица. Также некоторые районы остались без электроснабжения.
За последние четыре года Россия регулярно наносит удары по Киеву и другим городам Украины с помощью ракет и дронов. Москва называет свои удары направленными по военным объектам, однако украинские официальные лица часто подчеркивают, что страдают мирные жители и гражданская инфраструктура.