To‘qayev parlament islohotlari haqida da’volarni rad etdi
Shu jarayonda ba’zi ekspertlar tomonidan parlament spikeri vakolatlarini kuchaytirish orqali prezident Qosim-Jo‘mart To‘qayev kelgusida o‘sha lavozimga o‘tishi uchun sharoit yaratilayotgani haqida taxminlar ilgari surildi. Ammo prezident bu kabi da’volarni rad etdi.
“Turkistan” gazetasining 2026 yil 5 yanvar sonida berilgan intervyusida To‘qayev bu fikrlarni asossiz deb atab, bunday taxminlar uning siyosiy tamoyillariga zid ekanini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Qozog‘iston prezidentlik boshqaruviga asoslangan davlat bo‘lib qoladi.
To‘qayevning aytishicha, u prezidentlikka kirishidan oldin ham “Kuchli prezident – nufuzli parlament – hisobdor hukumat” tamoyilini ilgari surgan. Davlat tizimini shaxsiy manfaat yo‘lida o‘zgartirish mas’uliyatsizlik bo‘lishini alohida qayd etgan.
Shuningdek, prezident barcha muhim islohotlar, jumladan, parlamentga oid o‘zgarishlar faqat umumxalq referendumi orqali qabul qilinishini ta’kidladi. U parlament islohotlari ortida “yashirin reja” izlashga asos yo‘qligini ham qayd etdi.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, 2026 yil Qozog‘iston uchun yangi modernizatsiya bosqichi bo‘ladi. Bu yil “Raqamlashtirish va sun’iy intellekt yili” deb e’lon qilindi.

Токаев отверг обвинения в отношении парламентских реформ
В ходе этого процесса некоторые эксперты предположили, что усиление полномочий спикера парламента создаёт условия для того, чтобы президент Касым-Жомарт Токаев в будущем мог занять эту должность. Однако президент опроверг такие обвинения.
В интервью газете «Туркестан» от 5 января 2026 года Токаев назвал эти предположения необоснованными и подчеркнул, что они противоречат его политическим принципам. По его словам, Казахстан останется государством с президентской формой правления.
Токаев отметил, что ещё до вступления в должность президента он выступал за принцип «Сильный президент – влиятельный парламент – ответственный кабинет министров». Он особо подчеркнул, что изменение государственной системы в личных интересах было бы безответственным.
Кроме того, президент подчеркнул, что все важные реформы, включая изменения, касающиеся парламента, будут приниматься только через общенациональный референдум. Он также отметил, что нет оснований искать «скрытые планы» за парламентскими реформами.
По официальным источникам, 2026 год станет новым этапом модернизации для Казахстана. Этот год объявлен «Годом цифровизации и искусственного интеллекта».