Tailand va Kambodja sulhni amaliyotga tatbiq etmoqda
Tailand va Kambodja o‘rtasida erishilgan sulh kelishuvi bosqichma-bosqich amaliyotga tatbiq etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Xitoy Tashqi ishlar vazirligi axborot berdi. Pekin tomonlar o‘zaro kelishmovchiliklarni keskinlashtirmaslikka va masalalarni tinch yo‘l bilan hal qilishga intilayotganini ta’kidladi.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi vakili Lin Tsyanning so‘zlariga ko‘ra, har ikki davlat kelishuvning to‘liq va uzoq muddatli bo‘lishini ta’minlashi lozim. Shuningdek, Xitoy mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni saqlash tarafdori ekanini ma’lum qilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Tailand o‘zining 18 nafar harbiy xizmatchisini Kambodjaga qaytargan. Bu qadam tomonlar o‘rtasida ishonchni tiklash va kelishuv shartlariga sodiqlikni namoyish etish sifatida baholandi.
Eslatib o‘tamiz, Tailand va Kambodja o‘tgan yilning dekabr oyida ikkinchi bor sulh kelishuviga erishgan edi. Ushbu kelishuv bir necha hafta davom etgan chegara to‘qnashuvlariga barham berib, mintaqada vaziyatni barqarorlashtirishga xizmat qilmoqda.

Таиланд и Камбоджа внедряют мир на практике
Мирное соглашение, достигнутое между Таиландом и Камбоджей, постепенно реализуется на практике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство иностранных дел Китая. Пекин подчеркнул, что стороны стремятся не обострять разногласия и решать вопросы мирным путем.
По словам представителя Министерства иностранных дел Китая Линь Цяна, обе страны должны обеспечить полное и долгосрочное выполнение соглашения. Также Китай заявил о своей поддержке сохранения стабильности и безопасности в регионе.
Известно, что Таиланд вернул в Камбоджу своих 18 военнослужащих. Этот шаг был оценен как восстановление доверия между сторонами и демонстрация приверженности условиям соглашения.
Напомним, что Таиланд и Камбоджа во второй раз достигли мирного соглашения в декабре прошлого года. Это соглашение положило конец нескольким неделям пограничных столкновений и способствует стабилизации ситуации в регионе.