Xominaiy uchun Moskvaga evakuatsiya rejasi tayyorlandi
Britaniyaning "The Times" nashri tomonidan e’lon qilingan razvedka hisobotiga ko‘ra, Eronda davom etayotgan namoyishlar kuchaysa va hukumat ularni nazorat qila olmasa, mamlakat oliy rahbari Oyatulloh Ali Xominaiy uchun maxsus “zaxira reja” ishlab chiqilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu rejaga muvofiq, Xominaiy Moskvaga evakuatsiya qilinishi mumkin. Hisobotda aytilishicha, rejani ishga tushirish uchun asosiy sabab armiya va xavfsizlik kuchlaridagi dezertirlik, buyruqlarga bo‘ysunmaslik yoki namoyishchilar tomoniga o‘tish holatlarining ko‘payishi bo‘lishi mumkin.
Bunday holatda, 86 yoshli Xominaiy o‘zining eng yaqin yordamchilari va taxminan 20 kishidan iborat oila a’zolari bilan Tehronni tark etadi. Manbalarga ko‘ra, “B reja” Xominaiyning o‘g‘li va ehtimoliy vorisi Mujtabo uchun ham ishlab chiqilgan.
Nashrda sobiq isroillik razvedka xodimi, asli eronlik Beni Sabtining fikrlari keltiriladi. U Xominaiyning Moskvaga yo‘l olishi ehtimolini tasdiqlagan.
Shuningdek, bu rejada xorijda joylashgan aktivlar, ko‘chmas mulk va naqd mablag‘larni xavfsiz olib chiqish masalalari ham ko‘zda tutilgan. Ushbu ma’lumotlar rasmiy tasdiqga ega emas va "The Times" manbalariga asoslanadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Xominaiy so‘nggi paytlarda sog‘ligi yomonlashgani sababli jamoatchilik oldida kamroq ko‘rinmoqda. Biroq Reuters 3-yanvar kuni Xominaiyning murojaatini yoritib, unda u namoyishlar fonida “bo‘yin egmaslik” haqida gapirganini xabar qildi.
Namoyishlar mamlakatda milliy valyuta qadrsizlanishi va inflyatsiya bosimining kuchayishi ortidan kengaygan. Bloomberg’ning ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil 29-dekabr atrofida Tehronda valyuta inqiroziga qarshi noroziliklar avj olgan.
Ayrim xabarlarda kuchishlatar tuzilmalar namoyishlarni tarqatish uchun ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz va boshqa vositalardan foydalangani aytilmoqda. Hozirda Erondagi vaziyat murakkabligicha qolmoqda.

Для Хомейни подготовлен план эвакуации в Москву
Согласно разведывательному отчету, опубликованному британским изданием "The Times", если продолжающиеся в Иране протесты усилятся и правительство не сможет их контролировать, для высшего лидера страны аятоллы Али Хомейни разработан специальный "резервный план". Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим планом, Хомейни может быть эвакуирован в Москву. В отчете говорится, что основной причиной для запуска плана может стать рост дезертирства в армии и силовых структурах, неповиновение приказам или переход на сторону протестующих.
В таком случае 86-летний Хомейни покинет Тегеран вместе со своими ближайшими помощниками и примерно 20 членами семьи. По данным источников, "план Б" также разработан для сына Хомейни и возможного преемника Муджтаба.
В издании приводятся мнения бывшего сотрудника израильской разведки, уроженца Ирана Бени Сабти. Он подтвердил вероятность того, что Хомейни направится в Москву.
Кроме того, в этом плане предусмотрены вопросы безопасного вывоза зарубежных активов, недвижимости и наличных средств. Эти данные не имеют официального подтверждения и основаны на источниках "The Times".
По информации, Хомейни в последнее время реже появляется на публике из-за ухудшения здоровья. Однако агентство Reuters 3 января осветило обращение Хомейни, в котором он говорил о "непокорности" на фоне протестов.
Протесты в стране расширились на фоне обесценивания национальной валюты и усиления инфляционного давления. По данным Bloomberg, около 29 декабря 2025 года в Тегеране вспыхнули протесты против валютного кризиса.
В некоторых сообщениях говорится, что силовые структуры применяли слезоточивый газ и другие средства для разгона протестующих. В настоящее время ситуация в Иране остается сложной.
Основной вопрос: что возьмет верх — экономические проблемы, стабильность силовых структур или политические решения? В ближайшие дни внимание будет сосредоточено на географии протестов, настроениях сил безопасности и дальнейших решениях официального Тегерана.