Yil boshidan buyon Venesueladan neft va yoqilg‘i yuklangan bir nechta tanker mamlakat hududiy suvlarini tark etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat ochiq manbalar va soha vakillari tomonidan tasdiqlangan. Kemalarning harakati AQSh tomonidan Venesuelaga qarshi joriy etilgan qat’iy sanksiyalar fonida kuzatilmoqda.
AQSh Prezidenti Donald Tramp Venesuela neft savdosiga qo‘yilgan taqiq kuchda ekanini ta’kidlagan. Shunga qaramay, ayrim tankerlarning yashirin rejimda harakatlangani qayd etilgan.
Xususan, kamida to‘rtta tanker Margarita oroli yaqinidan o‘tib, mamlakat suvlarini tark etgan. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ushbu tankerlar sanksiyalar ostida bo‘lib, asosan Venesuela neftini Xitoyga yetkazib berish uchun ishlatilmoqda.
Bundan tashqari, ayrim kichik kemalar ichki tashuvlar yoki import yuklarini tushirgach, mamlakatdan chiqib ketgan. AQSh cheklovlari sababli Venesuela davlat neft kompaniyasi neft zaxiralarini to‘plashga majbur bo‘lgan, bu esa eksport hajmining qisqarishiga olib kelgan.
Shu tufayli kompaniya neft qazib olishni kamaytirib, ayrim quduqlar faoliyatini vaqtincha to‘xtatgan. Neft eksporti Venesuela iqtisodiyoti uchun asosiy daromad manbai bo‘lib qolmoqda.

Экспорт нефти Венесуэлы сокращается на фоне санкций
С начала года несколько танкеров с нефтью и топливом покинули территориальные воды Венесуэлы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот факт подтвержден открытыми источниками и представителями отрасли. Движение судов наблюдается на фоне жестких санкций, введенных США против Венесуэлы.
Президент США Дональд Трамп подчеркнул, что запрет на торговлю венесуэльской нефтью остается в силе. Тем не менее, отмечено, что некоторые танкеры действовали в скрытом режиме.
В частности, как минимум четыре танкера прошли вблизи острова Маргарита и покинули территориальные воды страны. По мнению экспертов, эти танкеры находятся под санкциями и в основном используются для доставки венесуэльской нефти в Китай.
Кроме того, некоторые небольшие суда покинули страну после внутренних перевозок или разгрузки импортных грузов. Из-за ограничений США государственная нефтяная компания Венесуэлы была вынуждена накапливать нефтяные запасы, что привело к сокращению объемов экспорта.
В связи с этим компания сократила добычу нефти и временно приостановила работу некоторых скважин. Экспорт нефти остается основным источником дохода для экономики Венесуэлы.