AQShning Venesuela siyosati: neftmi yoki narkotrafik?
AQShning Venesuela bilan bog‘liq harakatlari rasmiy bayonotlarda narkotrafikka qarshi kurash sifatida izohlanayotgan bo‘lsa-da, mutaxassislar bu jarayon ortida boshqa maqsadlar yotganini ta’kidlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularning fikriga ko‘ra, Vashington uchun asosiy e’tibor narkotiklarga emas, balki Venesuelaning ulkan neft zaxiralariga va mintaqada o‘z ta’sirini kuchaytirishga qaratilgan. Uorik universiteti professori, narkotrafikning jahon tarixi mavzusidagi kitob muallifi Benjamin Smit ham bu fikrni qo‘llab-quvvatlaydi.
Uning ta’kidlashicha, AQShning Venesuelaga nisbatan olib borayotgan siyosati ko‘proq geosiyosiy va iqtisodiy manfaatlar bilan bog‘liq bo‘lib, narkotrafikka qarshi kurash bu yerda ikkilamchi o‘rinda turadi. Shuningdek, professor Nikolas Maduroning narkotrafikka aloqadorligi haqidagi ayblovlarga ehtiyotkorlik bilan yondashishni tavsiya qiladi.
U bu kabi da’volar ko‘pincha siyosiy bosim vositasi sifatida ishlatilayotgan bo‘lishi mumkinligini aytadi. Mutaxassislarning xulosasiga ko‘ra, Venesuela atrofidagi vaziyatni faqat narkotrafik masalasi bilan cheklash noto‘g‘ri.
Aslida, bu yerda neft resurslari va mintaqada yangi siyosiy tartib o‘rnatish istagi asosiy omillar sifatida ko‘zga tashlanmoqda. Voqealarni to‘g‘ri tushunish uchun ushbu jihatlar e’tibordan chetda qolmasligi lozim.

Политика США в отношении Венесуэлы: нефть или наркотрафик?
Действия США в отношении Венесуэлы официально объясняются борьбой с наркотрафиком, однако специалисты подчеркивают, что за этим процессом стоят иные цели. Об этом сообщает Zamin.uz.
По их мнению, основное внимание Вашингтона направлено не на наркотики, а на огромные нефтяные запасы Венесуэлы и усиление своего влияния в регионе. Профессор Университета Уорика, автор книги по мировой истории наркотрафика Бенджамин Смит также поддерживает эту точку зрения.
Он отмечает, что политика США в отношении Венесуэлы связана преимущественно с геополитическими и экономическими интересами, а борьба с наркотрафиком здесь занимает второстепенное место. Кроме того, профессор рекомендует с осторожностью относиться к обвинениям в причастности Николаса Мадуро к наркотрафику.
Он говорит, что такие обвинения часто могут использоваться как инструмент политического давления. По мнению экспертов, ограничиваться рассмотрением ситуации вокруг Венесуэлы только вопросами наркотрафика неправильно.
На самом деле здесь ключевыми факторами являются нефтяные ресурсы и стремление установить новый политический порядок в регионе. Для правильного понимания событий эти аспекты не должны оставаться без внимания.