Maduro AQShda narkotik savdosi bo‘yicha sudlandi
Venesuelaning sobiq prezidenti Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Flores 16-oktabr kuni AQShning Manxetten shahridagi federal sudga olib kelindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Sky News xabar berdi. Ularga nisbatan AQSh hududiga giyohvand moddalar yetkazib berishda ishtirok etganlik bo‘yicha og‘ir ayblovlar qo‘yilgan.
Sud jarayonida Nikolas Maduro o‘ziga qo‘yilgan barcha ayblovlarni qat’iyan rad etdi. Uning rafiqasi Siliya Flores ham aybsiz ekanini ta’kidladi.
Juftlik sud majlisiga kuchaytirilgan xavfsizlik choralari ostida, Bruklindagi federal izolyatordan olib kelingan. Tinglov boshlanishidan bir necha soat oldin ular sud binosiga yetkazilgani ma’lum qilindi.
Ishni ko‘rib chiqish Nyu-York okrug sudyasi Elvin Xellershteynga topshirilgan. Sudning dastlabki yig‘ilishi protsessual xarakterga ega bo‘lib, unda ayblov moddalari rasman o‘qib eshittirildi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Maduro xalqaro narkokartellar bilan aloqada bo‘lgan va AQShga katta miqdorda kokain yetkazib berishni muvofiqlashtirishda ishtirok etgan. Agar uning aybi isbotlansa, umrbod qamoq jazosi qo‘llanishi mumkin.
Sobiq prezidentning advokatlari esa uning hibsga olinishi qonuniy emasligini ta’kidlashmoqda. Ularning fikricha, Maduro suveren davlat rahbari sifatida xalqaro immunitetga ega bo‘lgan va bu holat sud tomonidan inobatga olinishi lozim.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Maduro va Flores Karakasda AQSh kuchlari tomonidan o‘tkazilgan maxsus operatsiya davomida qo‘lga olingan. Keyinchalik ular maxsus reys orqali Nyu-Yorkka olib kelingan va FQB samolyoti Milliy gvardiya bazasiga qo‘ngan.
Juftlik dastlab giyohvand moddalarga qarshi idoraga, so‘ngra Bruklindagi federal izolyatorga joylashtirilgan. Mazkur voqea xalqaro siyosiy maydonda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi va bu ish bo‘yicha muhokamalar yaqin kunlarda yanada kuchayishi kutilmoqda.

Мадуро судился в США по делу о торговле наркотиками
Бывший президент Венесуэлы Николас Мадуро и его супруга Силия Флорес 16 октября были доставлены в федеральный суд Манхэттена в США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Sky News. Им предъявлены серьёзные обвинения в участии в поставках наркотиков на территорию США.
В ходе судебного процесса Николас Мадуро категорически отверг все предъявленные ему обвинения. Его супруга Силия Флорес также заявила о своей невиновности.
Пара была доставлена на судебное заседание под усиленной охраной из федерального изолятора в Бруклине. Сообщается, что за несколько часов до начала слушаний их привезли в здание суда.
Рассмотрение дела было поручено судье окружного суда Нью-Йорка Элвину Хеллерштейну. Первое заседание носило процессуальный характер, на котором официально были зачитаны обвинительные материалы.
По данным следствия, Мадуро имел связи с международными наркокартелями и участвовал в координации поставок крупной партии кокаина в США. В случае доказательства его вины ему грозит пожизненное заключение.
Адвокаты бывшего президента утверждают, что его арест является незаконным. По их мнению, Мадуро как глава суверенного государства обладает международным иммунитетом, который должен быть учтён судом.
По информации, Мадуро и Флорес были задержаны в Каракасе в ходе специальной операции сил США. Позже их доставили в Нью-Йорк специальным рейсом, а самолёт ФБР приземлился на базе Национальной гвардии.
Пару сначала поместили в управление по борьбе с наркотиками, а затем в федеральный изолятор в Бруклине. Этот инцидент вызвал большой резонанс на международной политической арене, и ожидается, что обсуждения по этому делу в ближайшие дни усилятся.