Turkmaniston fuqarolari uchun AQSh vizasiga garov puli joriy etildi
Bu haqda AQShning Associated Press (AP) axborot agentligi xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, Turkmaniston qo‘shimcha vizaviy talablar joriy etilgan davlatlar ro‘yxatiga kiritilgan va mazkur tartib 2026 yildan kuchga kiradi.
Yangi qoida faqat Turkmaniston fuqarolariga emas, boshqa bir qator davlatlarga ham tegishli. Xususan, Butan, Botsvana, Markaziy Afrika Respublikasi, Gvineya, Gvineya-Bisau va Namibiya fuqarolaridan ham xuddi shunday garov puli talab qilinadi.
Shuningdek, avvalroq Mavritaniya, San-Tome va Prinsipi, Tanzaniya, Gambiya, Malavi va Zambiya fuqarolari uchun ham ushbu tartib joriy etilgani ma’lum qilingan. Shuni ta’kidlash kerakki, garov puli vizani olishni kafolatlamaydi.
Biroq ariza rad etilgan taqdirda yoki kirishga ruxsat berilgach, mablag‘ arizachiga qaytariladi. Bundan tashqari, viza olish jarayonida bir qator qo‘shimcha talablar ham saqlanib qoladi.
Ular orasida majburiy shaxsiy suhbat, ijtimoiy tarmoqdagi akkauntlar tarixini taqdim etish va sayohatlar bo‘yicha batafsil ma’lumotlarni ko‘rsatish talablari mavjud. Avvalroq AQSh Davlat departamenti Diversity Visa dasturini vaqtincha to‘xtatgani haqida xabar berilgandi.

Для граждан Туркменистана введен залог за визу в США
Граждане Туркменистана теперь при подаче документов на визу в США должны вносить залог в размере от 5 до 15 тысяч долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило информационное агентство Associated Press (AP) США. Известно, что Туркменистан включен в список стран с дополнительными визовыми требованиями, и данный порядок вступит в силу с 2026 года.
Новое правило касается не только граждан Туркменистана, но и ряда других стран. В частности, такой же залог потребуется от граждан Бутана, Ботсваны, Центральноафриканской Республики, Гвинеи, Гвинеи-Бисау и Намибии.
Ранее сообщалось, что данный порядок введен также для граждан Мавритании, Сан-Томе и Принсипи, Танзании, Гамбии, Малави и Замбии. Следует подчеркнуть, что залог не гарантирует получение визы.
Однако в случае отказа в визе или после разрешения на въезд средства возвращаются заявителю. Кроме того, в процессе получения визы сохраняется ряд дополнительных требований.
Среди них обязательное личное интервью, предоставление истории аккаунтов в социальных сетях и подробная информация о поездках. Ранее сообщалось, что Государственный департамент США временно приостановил программу Diversity Visa.