Bu haqda AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp 7-yanvar kuni Truth Social platformasida e’lon qildi. Qizig‘i shundaki, bu bayonot AQShning Venesuela rahbari Nikolas Maduroni qo‘lga olish maqsadida o‘tkazgan harbiy operatsiyasidan bir necha kun keyin paydo bo‘ldi.
Trampning ta’kidlashicha, mazkur neft bozor narxida sotiladi va tushgan mablag‘lar Venesuela xalqi hamda Qo‘shma Shtatlar manfaatlariga xizmat qiladi. Shu munosabat bilan Tramp AQSh energetika vaziri Kris Raytga rejani tezkorlik bilan amalga oshirish bo‘yicha topshiriq bergan.
Rejaga ko‘ra, neft Venesueladan kemalar orqali AQShdagi portlarga yetkaziladi. So‘nggi oylarda AQSh ma’muriyati Venesuelani narkotrafikni qo‘llab-quvvatlashda ayblab, buni mamlakat xavfsizligiga tahdid sifatida ko‘rsatgan edi.
Venesuela hukumati esa AQShni o‘zining tabiiy resurslarini egallashga urinayotganlikda aybladi. Ma’lumki, Venesuela dunyodagi eng yirik neft zaxiralariga ega bo‘lgan davlatlardan biri hisoblanadi.
2005-yilgacha mamlakat AQShning asosiy neft yetkazib beruvchilaridan biri bo‘lgan, ammo 2007-yilda o‘sha paytdagi prezident Ugo Chaves sanoatni milliylashtirib, xorijiy kompaniyalar, jumladan, AQSh kompaniyalarining mulklarini musodara qilgan edi. 3-yanvar kuni Venesuelada AQSh harbiylari ishtirokida o‘tkazilgan operatsiyadan so‘ng, Tramp AQSh kompaniyalari Venesuelaga milliardlab dollar sarmoya kiritib, vayron bo‘lgan infratuzilmani tiklashga tayyor ekanligini bildirgan edi.
Shu bilan birga, Venesuelaning vaqtinchalik prezidenti Delsi Rodriges televideniye orqali murojaat qilib, Nikolas Maduroning qo‘lga olinishi ortidan mamlakatni tashqaridan boshqarilayotgani haqidagi iddaolarni rad etdi. U Venesuelani faqat o‘z hukumati boshqarayotganini ta’kidladi.
Rodriges, shuningdek, AQSh harbiy operatsiyasi qurbonlari xotirasiga 7 kunlik motam e’lon qilganini ma’lum qildi. Venesuela hukumatining ma’lumotlariga ko‘ra, operatsiya davomida 24 nafar venesuelalik harbiy halok bo‘lgan.
Kuba hukumati esa xavfsizlik xizmatlarida ishlagan 32 nafar kubalikning vafot etgani haqida xabar bergan. Hozirgi kunning asosiy savoli shuki: mazkur neft kelishuvi Venesuela xalqi farovonligiga xizmat qiladimi yoki bu geosiyosiy ziddiyatlarni kuchaytiradimi?

Венесуэла поставит США 50 млн баррелей нефти
Переходное правительство Венесуэлы планирует поставлять в США от 30 до 50 миллионов баррелей высококачественной нефти. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил бывший президент США Дональд Трамп 7 января на платформе Truth Social. Интересно, что это заявление появилось через несколько дней после военной операции США по захвату лидера Венесуэлы Николаса Мадуро.
По словам Трампа, эта нефть будет продаваться по рыночной цене, а полученные средства будут служить интересам народа Венесуэлы и Соединённых Штатов. В связи с этим Трамп поручил министру энергетики США Крису Райт быстро реализовать этот план.
Согласно плану, нефть будет доставляться из Венесуэлы в порты США морским транспортом. В последние месяцы администрация США обвиняла Венесуэлу в поддержке наркоторговли, рассматривая это как угрозу национальной безопасности.
Правительство Венесуэлы, в свою очередь, обвинило США в попытках захватить её природные ресурсы. Известно, что Венесуэла является одной из стран с крупнейшими запасами нефти в мире.
До 2005 года страна была одним из основных поставщиков нефти в США, однако в 2007 году тогдашний президент Уго Чавес национализировал промышленность и конфисковал имущество иностранных компаний, включая американские. 3 января после операции с участием американских военных в Венесуэле Трамп заявил, что американские компании готовы инвестировать миллиарды долларов в восстановление разрушенной инфраструктуры страны.
В то же время временный президент Венесуэлы Делси Родригес в телевизионном обращении отвергла утверждения о том, что после захвата Николаса Мадуро страной управляют извне. Она подчеркнула, что Венесуэлой управляет только её собственное правительство.
Родригес также сообщила, что в память о жертвах американской военной операции объявлен семидневный траур. По данным правительства Венесуэлы, в ходе операции погибло 24 венесуэльских военнослужащих.
Правительство Кубы сообщило о гибели 32 кубинцев, работавших в службах безопасности. Главный вопрос на сегодняшний день: будет ли это нефтяное соглашение служить благосостоянию народа Венесуэлы или усилит геополитические конфликты?