Pavel Durov: Telegram sanksiyalar bilan bog‘liq muammoga ega emas
Mazkur maqolada Telegram’ning ayrim qimmatli qog‘ozlari sanksiyalar tufayli bloklangani haqida so‘z borgan edi. Durovning ta’kidlashicha, bu holat 2021 yilda chiqarilgan eski emissiyaga tegishli bo‘lib, mazkur qimmatli qog‘ozlar deyarli to‘liq yopilgan.
Bu haqda kursiv.uz xabar berdi. Pavel Durovning so‘zlariga ko‘ra, yaqinda Telegram tomonidan 1,7 milliard dollar miqdorida o‘tkazilgan joylashtiruvda rossiyalik investorlar ishtirok etmagan.
Unga ko‘ra, 2021 yilda chiqarilgan qog‘ozlar asosan qoplangan va hozirda hech qanday muammo tug‘dirmaydi. Bu haqda Durov o‘zining Telegram kanalida ma’lum qilgan.
KOD.ru nashrining yozishicha, Telegram obligatsiyalar bo‘yicha to‘lovlarni vositachilar orqali amalga oshiradi. So‘ngra ushbu vositachilar mablag‘ni investorlar o‘rtasida taqsimlaydi.
Agar kimdir sanksiyalar tufayli o‘z mablag‘ini ololmasa, bu holat kompaniyaning javobgarligiga kirmaydi. Shuningdek, 2021 yilda chiqarilgan qimmatli qog‘ozlar biznesdagi ulushni emas, balki qarz majburiyatini ifodalaydi.
Ushbu qog‘ozlar egalari faqatgina foiz to‘lovlari olish va moliyaviy hisobotlar bilan tanishish huquqiga ega bo‘ladilar.

Павел Дуров: Telegram не имеет проблем, связанных с санкциями
Основатель Telegram Павел Дуров прокомментировал статью, опубликованную в издании Financial Times. Об этом сообщает Zamin.uz.
В данной статье говорилось о том, что некоторые ценные бумаги Telegram были заблокированы из-за санкций. По словам Дурова, это касается старой эмиссии 2021 года, и эти ценные бумаги практически полностью закрыты.
Об этом сообщает kursiv.uz. По словам Павла Дурова, в недавнем размещении на сумму 1,7 миллиарда долларов российские инвесторы не участвовали.
По его словам, ценные бумаги, выпущенные в 2021 году, в основном погашены и в настоящее время не создают никаких проблем. Об этом Дуров сообщил на своем Telegram-канале.
По информации издания KOD.ru, Telegram осуществляет выплаты по облигациям через посредников. Затем эти посредники распределяют средства между инвесторами.
Если кто-то не может получить свои средства из-за санкций, это не входит в ответственность компании. Также ценные бумаги, выпущенные в 2021 году, представляют собой не долю в бизнесе, а долговое обязательство.
Владельцы этих ценных бумаг имеют право только на получение процентных выплат и ознакомление с финансовой отчетностью.