Afg‘oniston savdosi muqobil yo‘laklar bilan barqaror qoldi
2025 yilda Afg‘onistonning tashqi savdosi Pokiston yo‘nalishidagi qiyinchiliklarga qaramay, Eron va Markaziy Osiyo orqali tashkil etilgan muqobil yo‘laklar yordamida barqaror saqlanib qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Reuters" agentligi xabar bergan. Pokiston bilan munosabatlarning keskinlashishi natijasida afg‘on eksport va import kompaniyalari yuklarni boshqa yo‘nalishlarga yo‘naltirdi.
Asosiy tranzit nuqtalari sifatida Eronning Chobahor porti hamda O‘zbekiston, Turkmaniston va Tojikiston orqali o‘tuvchi quruqlikdagi yo‘llar tanlandi. "Reuters" ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda Afg‘onistonning umumiy tashqi savdo aylanmasi taxminan 13,9 milliard AQSh dollarini tashkil etdi.
Shundan eksport 1,8 milliard dollarni, import esa 12,1 milliard dollarni tashkil qilgan. Afg‘oniston mahsulotlari uchun asosiy bozorlar Hindiston, Pokiston va Markaziy Osiyo davlatlari bo‘lib qolmoqda.
Eksport tarkibida quruq mevalar, ko‘mir, gilamlar, za’faron va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetakchi o‘rinni egallaydi. Importda esa yoqilg‘i, uskunalar, oziq-ovqat va sanoat materiallari asosiy ulushni tashkil qiladi.
Ushbu mahsulotlar, asosan, Eron, Birlashgan Arab Amirliklari, Xitoy va qo‘shni mamlakatlardan olib kiriladi.

Торговля Афганистана осталась стабильной благодаря альтернативным маршрутам
В 2025 году внешняя торговля Афганистана, несмотря на трудности на направлении с Пакистаном, оставалась стабильной благодаря альтернативным маршрутам, организованным через Иран и Центральную Азию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило агентство "Reuters". В результате обострения отношений с Пакистаном афганские экспортные и импортные компании перенаправили грузы по другим маршрутам.
В качестве основных транзитных пунктов были выбраны порт Чабахар в Иране, а также сухопутные пути через Узбекистан, Туркменистан и Таджикистан. По данным "Reuters", общий объем внешней торговли Афганистана в 2025 году составил примерно 13,9 миллиарда долларов США.
Из них экспорт составил 1,8 миллиарда долларов, а импорт — 12,1 миллиарда долларов. Основными рынками сбыта афганских товаров остаются Индия, Пакистан и страны Центральной Азии.
В структуре экспорта лидирующие позиции занимают сухофрукты, уголь, ковры, шафран и сельскохозяйственная продукция. В импорте основную долю занимают топливо, оборудование, продукты питания и промышленные материалы.
Эти товары в основном импортируются из Ирана, Объединённых Арабских Эмиратов, Китая и соседних стран.