Japarov: Chegara muammolari muloqot orqali hal bo‘ldi
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov "Prezident" hujjatli filmining ikkinchi qismida Tojikiston bilan chegara masalasining hal etilishi haqida batafsil ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu jarayonning og‘ir kechganini, mojarolar va qiyin muzokaralar orqali bosqichma-bosqich yechim topilganini ta’kidladi. Japarovning so‘zlariga ko‘ra, 2021-yil aprel oyida chegarada sodir bo‘lgan qonli to‘qnashuvlardan keyin u Dushanbega borib, Tojikiston prezidenti Imomali Rahmon bilan shaxsiy uchrashuv o‘tkazgan.
Taxminan 10 soat davom etgan bu muzokaradan natija chiqmagan bo‘lsa-da, tomonlar kelishuv sari qadam tashlashni davom ettirishgan. Prezident o‘sha davrda Tojikiston armiyasining kuchliroq bo‘lganini tan olib, Qirg‘iziston armiyasini mustahkamlashga kirishganini aytdi.
Xususan, Turkiyadan zamonaviy dronlar xarid qilingan. 2022-yil sentyabr oyida sodir bo‘lgan navbatdagi mojaro vaqtida esa Qirg‘iziston havoda ustunlikka ega bo‘la boshlagani qayd etildi.
Japarov Tojikiston bilan kelishuvga erishishda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning hissasini alohida ta’kidladi. Mirziyoyevning Rahmonga muzokaralar stoliga o‘tirish taklifi ikki davlat o‘rtasidagi bahsni hal qilishga turtki bo‘lgan.
Natijada, tomonlar chegara masalasini hal qilishga muvaffaq bo‘lishdi. Shuningdek, Japarov Tojikiston bilan chegara masalasi hal bo‘lgach, O‘zbekiston bilan ham chegara muammolari yechilganini aytdi.
U mintaqada chegara masalalarining tinch yo‘l bilan hal qilinishi ishonchni mustahkamlaydi va hamkorlikni rivojlantiradi, deb hisoblaydi. Qirg‘iziston tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubayev ham Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyoda mintaqaviy integratsiyaga qo‘shayotgan hissasini e’tirof etdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Mirziyoyev har doim tinchlik va hamkorlikni birinchi o‘ringa qo‘yayotganini ta’kidlab kelgan. Ma’lumki, 2021 va 2022-yillarda Qirg‘iziston va Tojikiston chegarasida yuz bergan qurolli to‘qnashuvlar ko‘plab insonlarning hayotiga zomin bo‘lgan.
2025-yil mart oyida esa Sadir Japarov va Imomali Rahmon Bishkekda chegara masalalarini hal qilish bo‘yicha kelishuvga imzo chekkan. Shundan so‘ng, Xo‘jandda O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston rahbarlari ishtirokida "Do‘stlik" stelasining ochilish marosimi o‘tkazilgan.
Xulosa qilib aytganda, mintaqada chegara masalalarini qurol bilan emas, muloqot va siyosiy iroda bilan hal qilish kelajak uchun barqarorlikni ta’minlaydi. Eng muhimi, bu kelishuvlar amalda ham tinchlik va hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishi lozim.
Shundagina mintaqaning rivojlanishi uchun zarur bo‘lgan investorlar va sayyohlar keladi, odamlar esa xotirjam hayot kechiradi.

Жапаров: Проблемы на границе решены посредством диалога
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров во второй части документального фильма "Президент" подробно рассказал о решении пограничного вопроса с Таджикистаном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что этот процесс проходил тяжело, и решение находилось постепенно через конфликты и сложные переговоры. По словам Жапарова, после кровавых столкновений на границе в апреле 2021 года он отправился в Душанбе и провел личную встречу с президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном.
Хотя переговоры, продолжавшиеся около 10 часов, не дали результата, стороны продолжали делать шаги к соглашению. Президент признал, что в то время армия Таджикистана была сильнее, и начал укреплять армию Кыргызстана.
В частности, были приобретены современные дроны из Турции. Во время следующего конфликта в сентябре 2022 года отмечалось, что Кыргызстан начал доминировать в воздухе.
Жапаров особо отметил вклад президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в достижение соглашения с Таджикистаном. Предложение Мирзиёева сесть за стол переговоров с Рахмоном стало толчком к разрешению спора между двумя странами.
В результате стороны смогли решить пограничный вопрос. Также Жапаров сообщил, что после урегулирования вопроса с Таджикистаном были решены и пограничные проблемы с Узбекистаном.
Он считает, что мирное разрешение пограничных вопросов в регионе укрепляет доверие и развивает сотрудничество. Министр иностранных дел Кыргызстана Жээнбек Кулубаев также признал вклад Шавката Мирзиёева в региональную интеграцию в Центральной Азии.
По его словам, Мирзиёев всегда подчеркивал приоритет мира и сотрудничества. Известно, что вооружённые столкновения на границе Кыргызстана и Таджикистана в 2021 и 2022 годах унесли жизни многих людей.
В марте 2025 года Садыр Жапаров и Эмомали Рахмон подписали в Бишкеке соглашение по решению пограничных вопросов. После этого в Ходженте состоялась церемония открытия стелы "Дружба" с участием лидеров Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана.
Подводя итог, можно сказать, что решение пограничных вопросов в регионе не оружием, а диалогом и политической волей обеспечивает стабильность в будущем. Главное, чтобы эти соглашения на деле способствовали укреплению мира и сотрудничества.
Только тогда в регион придут необходимые для развития инвесторы и туристы, а люди будут жить в спокойствии.