AQSh Prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Venesuela bilan neft bo‘yicha muhim kelishuvga erishilganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuvga ko‘ra, AQSh Venesueladan 50 million barrelgacha xom neft import qilishi mumkin. Bu qaror global bozor uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, natijada jahon bozorida neft taklifi oshishi kutilmoqda.
Bu esa neft narxlarining qariyb 1 foizga pasayishiga olib keldi. Mazkur kelishuv AQShning Venesuela neft sanoatini tiklashga qaratilgan siyosatining bir qismi hisoblanadi.
Prezident Trampning so‘zlariga ko‘ra, sotuvdan tushadigan mablag‘lar AQSh nazorati ostida bo‘ladi va ular Venesuela hamda AQSh manfaatlari uchun sarflanadi. Bu esa ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.
Biroq Xitoy ushbu kelishuvni tanqid ostiga oldi. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi AQShni Venesuela ichki ishlariga aralashishda ayblab, bu harakatni xalqaro huquqqa zid deb baholadi.
Tahlilchilar Xitoy kelgusida neft importini Rossiya va Eron kabi davlatlardan oshirishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Shu bilan birga, Venesueladagi siyosiy vaziyat murakkabligicha qolmoqda.
Sobiq prezident Nikolas Maduro qo‘lga olingan bo‘lsa-da, uning tarafdorlari hanuz hokimiyatda o‘z ta’sirini saqlab turibdi. AQSh hozircha siyosiy islohotlardan ko‘ra, Venesuela neft sanoatini tiklash va mintaqadagi barqarorlikni ta’minlashga ko‘proq e’tibor qaratmoqda.

США импортируют из Венесуэлы 50 млн баррелей нефти
Администрация президента США Дональда Трампа объявила о достижении важного соглашения с Венесуэлой по нефти. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому соглашению, США могут импортировать из Венесуэлы до 50 миллионов баррелей сырой нефти. Это решение имеет большое значение для глобального рынка, и ожидается увеличение предложения нефти на мировом рынке.
Это привело к снижению цен на нефть примерно на 1 процент. Данное соглашение является частью политики США, направленной на восстановление нефтяной промышленности Венесуэлы.
По словам президента Трампа, средства от продажи будут находиться под контролем США и будут использоваться в интересах Венесуэлы и США. Ожидается, что это поспособствует укреплению экономического сотрудничества между двумя странами.
Однако Китай подверг это соглашение критике. Министерство иностранных дел Китая обвинило США во вмешательстве во внутренние дела Венесуэлы и оценило эти действия как нарушение международного права.
Аналитики предполагают, что в будущем Китай может увеличить импорт нефти из таких стран, как Россия и Иран. При этом политическая ситуация в Венесуэле остается сложной.
Хотя бывший президент Николас Мадуро был задержан, его сторонники по-прежнему сохраняют влияние у власти. США пока больше сосредоточены на восстановлении нефтяной промышленности Венесуэлы и обеспечении стабильности в регионе, чем на политических реформах.