Bu safar doirasida u Efiopiya, Somali, Tanzaniya va Lesoto davlatlariga tashrif buyuradi. Tashrif 12-yanvargacha davom etadi va Xitoyning Afrika bilan savdo va iqtisodiy aloqalarini yanada rivojlantirishni maqsad qilgan.
Safarning asosiy maqsadi Sharqiy va Janubiy Afrikadagi strategik ahamiyatga ega savdo yo‘llarini mustahkamlashdan iborat. Somali hududi orqali o‘tuvchi dengiz yo‘llari Xitoyning xalqaro savdosi uchun muhim o‘rin tutadi.
Tanzaniya esa Afrikaning ichki hududlarini dengiz portlari bilan bog‘laydigan asosiy davlat sifatida ko‘rilmoqda va bu mamlakat Xitoy uchun strategik ahamiyatga ega. So‘nggi yillarda Afrika davlatlari kredit olishdan ko‘ra, investitsiyalarni jalb qilishga ko‘proq e’tibor qaratmoqda.
Shu sababli, Xitoy infratuzilma loyihalari bilan birga ishlab chiqarish sohasi va yangi ish o‘rinlarini yaratishga yo‘naltirilgan tashabbuslarni ilgari surmoqda. Bu esa Xitoy va Afrika o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishi mumkin.
Lesotoga tashrif esa Xitoyning erkin savdo siyosatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Xitoy ilgari eng kambag‘al davlatlar uchun o‘z bozoriga bojxona to‘lovlarisiz kirish imkoniyatini bergan edi.
Bu yondashuv AQSh savdo cheklovlaridan aziyat chekayotgan ayrim Afrika davlatlariga yordam berib, ular uchun muhim iqtisodiy imkoniyatlarni taqdim etmoqda.

Министр иностранных дел Китая с официальным визитом в Африку
Министр иностранных дел Китая Ван И, согласно традиции, в начале нового года начал официальный визит в Африку. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого визита он посетит Эфиопию, Сомали, Танзанию и Лесото. Визит продлится до 12 января и направлен на дальнейшее развитие торговых и экономических связей Китая с Африкой.
Основная цель визита — укрепление стратегически важных торговых путей в Восточной и Южной Африке. Морские пути, проходящие через территорию Сомали, занимают важное место для международной торговли Китая.
Танзания рассматривается как ключевое государство, связывающее внутренние районы Африки с морскими портами, и имеет стратегическое значение для Китая. В последние годы африканские страны уделяют больше внимания привлечению инвестиций, чем получению кредитов.
По этой причине Китай продвигает инициативы, направленные на создание производственной сферы и новых рабочих мест вместе с инфраструктурными проектами. Это может вывести экономическое сотрудничество между Китаем и Африкой на новый уровень.
Визит в Лесото направлен на поддержку политики свободной торговли Китая. Ранее Китай предоставил возможность самым бедным странам беспрепятственно выходить на свой рынок без таможенных пошлин.
Этот подход помогает некоторым африканским странам, страдающим от торговых ограничений США, предоставляя им важные экономические возможности.