Yaponiya Xitoy cheklovlarini qoraladi va javob choralarini e’lon qildi
Yaponiya hukumati Xitoy tomonidan harbiy maqsadlarda ishlatilishi mumkin bo‘lgan mahsulotlar eksportiga qo‘yilgan taqiqni qattiq tanqid qildi va buni "qabul qilib bo‘lmas" deb atadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur cheklovlar ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy ziddiyatlarning kuchayishi fonida yuzaga kelmoqda. Gap shundaki, dual maqsadli mahsulotlar, ya’ni fuqarolik va harbiy sohalarda ishlatilishi mumkin bo‘lgan mineral va texnologiyalar mazkur cheklovga tushgan.
Xitoy ushbu taqiqni Yaponiya bosh vaziri Sanae Takaichining Tayvan bo‘yicha bildirgan fikrlariga javoban joriy etdi. Pekin Takaichidan o‘z izohlarini qaytarib olishni talab qilgan, biroq Yaponiya hukumati bu talabni rad etib, Xitoy cheklovlarini xalqaro qoidalarga zid deb baholadi.
Mazkur cheklovlar Yaponiya sanoati, ayniqsa avtomobil ishlab chiqarish sohasiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Agar Xitoy noyob yer minerallariga nisbatan cheklovlarni kengaytirsa, bu Yaponiya iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazadi.
Ilmiy tahlillarga ko‘ra, uch oylik cheklov Yaponiya iqtisodiyotiga 4,2 milliard dollar zarar keltirishi, bir yillik cheklov esa yalpi ichki mahsulotning 0,43 foizga qisqarishiga olib kelishi mumkin. Yaponiya hukumati agar Xitoy cheklovlarni kuchaytirsa, javob choralarini ko‘rishini ma’lum qildi.
Shu bilan birga, Xitoy Yaponiya mahsulotlariga qarshi tekshiruvlar o‘tkazishni boshladi. Ekspertlarning fikricha, ikki davlat o‘rtasidagi bu tortishuv 2012-yilda orollar ustida yuzaga kelgan mojaroga o‘xshash tarzda davom etishi mumkin.

Япония осудила ограничения Китая и объявила ответные меры
Правительство Японии резко раскритиковало запрет Китая на экспорт продукции, которая может использоваться в военных целях, назвав его «неприемлемым». Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти ограничения возникли на фоне обострения экономических противоречий между двумя странами. Речь идет о продукции двойного назначения, то есть минералах и технологиях, которые могут применяться как в гражданской, так и в военной сферах, подпадающих под эти ограничения.
Китай ввел этот запрет в ответ на высказывания премьер-министра Японии Санаэ Такаичи по вопросу Тайваня. Пекин потребовал от Такаичи отозвать свои комментарии, однако правительство Японии отвергло этот запрос, оценив китайские ограничения как противоречащие международным нормам.
Эти ограничения могут негативно сказаться на японской промышленности, особенно в сфере автомобилестроения. Если Китай расширит ограничения на редкоземельные минералы, это нанесет серьезный ущерб экономике Японии.
Согласно научным анализам, трехмесячные ограничения могут привести к убыткам японской экономики в размере 4,2 миллиарда долларов, а годовые ограничения — к сокращению валового внутреннего продукта на 0,43%. Правительство Японии заявило, что примет ответные меры в случае усиления китайских ограничений.
В то же время Китай начал проверки японской продукции. По мнению экспертов, это противостояние между двумя странами может продолжаться по сценарию конфликта вокруг островов, возникшего в 2012 году.