Xitoy va Pokiston xavfsizlik hamkorligini kuchaytiradi
Xitoy va Pokiston hujumlar hamda telekommunikatsiya jinoyatlariga qarshi hamkorlikni kuchaytirish masalasida kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xitoy Ichki ishlar vaziri Van Syaoxongning ma’lum qilishicha, ikki davlat turli xavf va muammolarni birgalikda hal qilish, milliy xavfsizlikni ta’minlash va ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlash choralarini ko‘rishi kerak. Bu haqda Xitoy Ichki ishlar vazirligi rasmiy bayonot berdi.
Pokistonda faoliyat yuritayotgan Xitoy fuqarolari, ayniqsa Xitoy tomonidan moliyalashtirilgan milliardlab dollarlik infratuzilma loyihalarida, bir necha marta hujumlarga duch kelgan. Ushbu hujumlar so‘nggi yillarda ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatgan.
Xitoy va Pokiston o‘rtasidagi xavfsizlik sohasidagi hamkorlik ikki mamlakat fuqarolarini himoya qilish va yirik iqtisodiy loyihalarni davom ettirish uchun muhim ahamiyatga ega. Mazkur chora-tadbirlar ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.

Китай и Пакистан укрепляют сотрудничество в области безопасности
Китай и Пакистан достигли соглашения об усилении сотрудничества в борьбе с нападениями и преступлениями в сфере телекоммуникаций. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра внутренних дел Китая Ван Сяохуна, две страны должны совместно решать различные угрозы и проблемы, принимать меры по обеспечению национальной безопасности и укреплению социальной стабильности. Об этом говорится в официальном заявлении Министерства внутренних дел Китая.
Граждане Китая, работающие в Пакистане, особенно на инфраструктурных проектах стоимостью миллиарды долларов, финансируемых Китаем, неоднократно подвергались нападениям. Эти нападения в последние годы негативно повлияли на отношения между двумя странами.
Сотрудничество в области безопасности между Китаем и Пакистаном имеет важное значение для защиты граждан обеих стран и продолжения крупных экономических проектов. Ожидается, что эти меры будут способствовать укреплению двусторонних отношений.